Chelsea, jejíž dospívání sledoval celý svět, se vdala

Simona Holecová
1. 8. 2010 7:30
Dcera bývalého prezidenta a současné ministryně zahraničí si vzala bankéře
Chelsea a její manžel
Chelsea a její manžel | Foto: Reuters

Washginton - V podstatě za její jméno nemusíte dodávat příjmení.

Protože Chelsea - to může být buď fotbalový klub, anebo jedině dcera Billa Clintona a Hillary Clintonové, současné ministryně zahraničí a zmocněnce pro pomoc Haiti.

Bývaly doby, kdy platila za nejsledovanější puberťačkou planety. Otec prezident, matka první dáma. Do toho rovnátka, v podstatě neučesatelně kudrnaté vlasy, otcův sexuální skandál, stále v obležení novinářů, debaty v bulváru o jejich hubených nohou a předkusu...

Ano. Američané svou Chelseu detailně znají. A nyní si nemohli nechat ujít okamžik, kde se z Chelsea Clintonové stala mladá paní. V sobotu si při soukromém obřadu ve městečku Rhinebeck nedaleko New Yorku vzala svého dlouholetého příletele, bankéře Marca Mezvinského.

Kterého - jak se také všeobecně ví - poznala ve Washingtonu už jako teenagerka. Spolu s ním studovala na Stanfordu. Pak spolu žili. Teď si pro něj objednala bílé šaty od návrhářky Very Wang za 20 tisíc dolarů (asi 380 tisíc korun) a v honosné vile, kterou si nechal v Rhinebecku postavit John Jacob Astor IV., mu za přítomnosti zhruba pěti set svědků řekla ano.

Psst, Chelsea se vdává

Svatba se odehrála za obrovského mediálního zájmu. Vždyť tuto dívku, které je dnes třicet, sledovali v USA ještě dříve, než ve dvanácti letech přešla práh Bílého domu. Přesto se Clintonovým podařilo utajit detaily. Například přesný čas obřadu či jméno oddávajících. Ano, hned dvou - společně oddávali rabín a evangelický kněz. Chelsea je totiž křesťanka a hlásí se k metodistické církvi, zatímco Marc je žid.

Chelsea a její otec
Chelsea a její otec | Foto: Reuters

Sňatek proběhl po západu slunce, protože v sobotu mají židé šábes. Bylo krásné počasí a teplo. Pár novomanželů při obřadu společně četl báseň Leo Markse.

Diskrétní mlčení zachovávají i obyvatelé městečka Rhinebeck, kteří se museli smířit s manévry, davy lidí i přelety helikoptér, které měly zabránit paparraziům pořídit letecké snímky. Jako "bolestné" prý někteří dostali láhev kvalitního pití.  

Být součástí příběhu

Rozruchu kolem svatby se není co divit, napsal pro BBC životopisec někdejší první dámy Carl Anthony. "Evropané mají svou historii královských rodin, u nichž sledují, kdo s kým o čem... A my máme třeba právě Clintonovy. Jsou součástí národního příběhu. Jsou odrazem toho, jak lidé touží sdílet s prominenty jejich životy."

Sám exprezident Clinton s veřejností svou lásku k jediné dceři sdílel v podstatě nepřetržitě. I nyní, krátce před svatbou, přiznal, že má sám strach, jak svatbu zvládne. Že bude plakat. "Přemýšlím o tom, jak byla maličká, když se narodila. Jak šla poprvé do školy. No... Doufám, že se dokážu udržet pohromadě."

Zhubni, tati

Přiznal také, že mu Chelsea naordinovala dietu. Podmínkou, aby ji mohl vést uličkou k oddávajícímu, bylo shodit sedm kilo nadváhy. Zvládl to.

Matka, velmi vytížená mezinárodní politikou, zas odsunula bokem schůzky na Blízkém východě, a vrhla se do vybírání správného porcelánu a ideálního dortu. I o tom v posledních dnech americká média nepřetržitě psala.

Samotnou svatbu doprovázela řada bezpečnostních opatření. Smyslem bylo ovšem hlavně to, zajistit hostům alespoň zdání soukromí.

Nad Rhinebeckem byl pro sobotu vyhlášen zákaz letů, aby paparazzi nemohli fotit ani ze vzduchu.

CNN s humorem uvedla, že sobotní svatba tak byla asi nejhůře utajovanou událostí v historii. Někdejší první pár popíral, že se v Rhinebecku vůbec něco bude dít, ještě ve chvíli, kdy už na pozemku Astorovy vily vyrostly bílé stany pro "posvatební" banket, všechny místní hotely hlásily naprostou obsazenost a z místních obchodů hlásaly nápisy, že přejí vše nejlepší novomanželům.

 

Právě se děje

Další zprávy