Chci dožít jako žena, napsal vojín WikiLeaks

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
22. 8. 2013 16:53
Mladík Bradley Manning, odsouzený k 35 rokům žaláře, hodlá začít s hormonální terapií.
Bradley Manning.
Bradley Manning. | Foto: Reuters

Fort Meade - Vynesl statisíce tajných dokumentů, za což si ve středu u vojenského soudu vyslechl trest 35 let vězení.

Nyní 25letý vojín Bradley Manning přišel - s pro mnohé překvapivým - oznámením. Chce se podstoupit hormonální terapii a dožít jako žena.

"Jsem Chelsea Manningová, jsem žena," napsal mladý whistleblower v prohlášení z něhož ve svém pořadu TODAY citovala televize NBC.

"Vzhledem k tomu, jak se cítím a co cítím už od dětství, chci začít s hormonální terapií co nejdříve. Věřím, že mě v této proměně podpoříte."

Chelsea E. Manningová

Vojín byl v minulosti kvůli své tělesné konstituci (měří 165 cm, váží zhruba 50 kg) a homosexuální orientaci terčem řady ústrků.

O své homosexualitě proto v armádě nemluvil, ale svěřoval se na internetu. Během více než tří let, které strávil ve vazbě, tak mimo jiné vyšlo najevo, že kontaktoval servery zabývající se možností operativní změny pohlaví.

"Žádám, abyste mě - dneškem počínaje - oslovovali mým novým jménem a používali ženský rod (s výjimkou oficiální pošty do vězení)," vzkázal nyní. "Těším se na dopisy od svých stoupenců a příležitost jim napsat zpět," uzavřel dopis.

Podepsal se jako Chelsea E. Manningová.

Mluvčí armády nicméně uvedla, že armáda hormonální terapii ani změnu pohlaví cestou operace neposkytuje, napsala agentura Reuters.

Manningův právník David Coombs upřesnil, že jeho klient neusiluje o operaci, ale o hormonální terapii. "Doufám, že Fort Leavenworth (vojenské zařízení v Kansasu - pozn. red.) udělá správnou věc a poskytne to," sdělil Combs s tím, že v opačném případě je odhodlán učinit všechno, co bude v jeho silách, aby k tomu došlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy