Chci dožít jako žena, napsal vojín WikiLeaks

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
22. 8. 2013 16:53
Mladík Bradley Manning, odsouzený k 35 rokům žaláře, hodlá začít s hormonální terapií.
Bradley Manning.
Bradley Manning. | Foto: Reuters

Fort Meade - Vynesl statisíce tajných dokumentů, za což si ve středu u vojenského soudu vyslechl trest 35 let vězení.

Nyní 25letý vojín Bradley Manning přišel - s pro mnohé překvapivým - oznámením. Chce se podstoupit hormonální terapii a dožít jako žena.

"Jsem Chelsea Manningová, jsem žena," napsal mladý whistleblower v prohlášení z něhož ve svém pořadu TODAY citovala televize NBC.

"Vzhledem k tomu, jak se cítím a co cítím už od dětství, chci začít s hormonální terapií co nejdříve. Věřím, že mě v této proměně podpoříte."

Chelsea E. Manningová

Vojín byl v minulosti kvůli své tělesné konstituci (měří 165 cm, váží zhruba 50 kg) a homosexuální orientaci terčem řady ústrků.

O své homosexualitě proto v armádě nemluvil, ale svěřoval se na internetu. Během více než tří let, které strávil ve vazbě, tak mimo jiné vyšlo najevo, že kontaktoval servery zabývající se možností operativní změny pohlaví.

"Žádám, abyste mě - dneškem počínaje - oslovovali mým novým jménem a používali ženský rod (s výjimkou oficiální pošty do vězení)," vzkázal nyní. "Těším se na dopisy od svých stoupenců a příležitost jim napsat zpět," uzavřel dopis.

Podepsal se jako Chelsea E. Manningová.

Mluvčí armády nicméně uvedla, že armáda hormonální terapii ani změnu pohlaví cestou operace neposkytuje, napsala agentura Reuters.

Manningův právník David Coombs upřesnil, že jeho klient neusiluje o operaci, ale o hormonální terapii. "Doufám, že Fort Leavenworth (vojenské zařízení v Kansasu - pozn. red.) udělá správnou věc a poskytne to," sdělil Combs s tím, že v opačném případě je odhodlán učinit všechno, co bude v jeho silách, aby k tomu došlo.

 

Právě se děje

Další zprávy