Chcete se vyhnout cukrovce? Jezte tučné, ukázal výzkum

Jakub Novák
28. 12. 2010 14:07
Nová studie ukazuje, že mléčné výrobky mohou poskytovat výraznou ochranu proti cukrovce II. typu
Sýry a další mléčné výrobky se zdají být účinnou ochranou proti diabetu II. typu.
Sýry a další mléčné výrobky se zdají být účinnou ochranou proti diabetu II. typu. | Foto: Aktuálně.cz

Boston - Dvacet let trvající studie ukázala, že kyselina trans-palmitolejová, běžně přítomná v mléčných výrobcích, výrazně snižuje riziko onemocnění cukrovkou II. typu a dalších poruch látkové přeměny.

Na vzorku čítajícím více než tři a půl tisíce lidí bylo zjištěno, že u skupiny s nejvyššími hladinami této kyseliny v krvi bylo riziko diabetu II. typu sníženo až o 60 procent oproti skupině s nejnižšími hladinami.

Mléko - pramen zdraví

"Tento typ pozorovací studie vyžaduje potvrzení dalšími podobnými studiemi a kontrolními experimenty, ale míra spojitosti rizika onemocnění a hladiny této kyseliny je ohromující. Představuje téměř trojnásobný rozdíl mezi jedinci s nejvyššími a nejnižšími hladinami této mastné kyseliny v krvi," vysvětlil Dariush Mozaffarian z z epidemiologického oddělení fakulty veřejného zdraví Harvardské univerzity, který studii vedl.

Trans-mastné kyseliny v potravinách

Částečně ztužené rostlinné tuky jsou spojeny se zvýšeným rizikem srdečních chorob. Průmyslově ztužené rostlinné tuky mají delší trvanlivost, nižší nároky na skladování a lepší roztíratelnost.

V současnosti se využívají v hojné míře především u levnějších průmyslově zpracovávaných potravin, margarínů a také v restauracích rychlého občerstvení.

Na rozdíl od nich nenasycené "trans" mastné kyseliny přirozeně přítomné v mléčných a masných výrobcích nejsou spojovány se zvýšeným rizikem srdečních příhod.

Lidé s vyššími hladinami kyseliny trans-palmitolejové vykazovali podle studie publikované na konci prosince v lékařském časopise Annals of Internal Medicine správnější hladiny cholesterolu, insulinu a zánětlivých markerů (ukazatelů).

Její sesterská molekula, kyselina cis-palmitolejová, se ve zvířecích modelech chovala jako účinný ochránce proti diabetu. Vzhledem k současným stravovacím zvyklostem je ovšem její tvorba tělem doprovázena tvorbou velkého množství uhlovodíků a kalorií, což může oslabovat její ochrannou úlohu.

Vyhněte se margarínům, vyberte si máslo

Proto se vědci rozhodli zjistit, jestli má podobné účinky také trans-palmitolejová kyselina. Tu si tělo nedokáže vyrobit a přijímá ji pouze ze stravy. Jako mastná kyselina se vyskytuje především v tučných mléčných výrobcích - mléku, másle, sýrech - a mase.

Na cestě k mléku v tabletách?

Vzhledem k doposud nejvýraznějšímu známému účinku v ochraně vůči diabetu II. typu a přirozenému výskytu kyseliny trans-palmitolejové se cesta ke klinickým zkouškám zdá být poměrně jednoduchá a rychlá.

Ačkoliv mnozí odborníci na výživu doporučují konzumovat především nízkotučné výrobky, ve světle nových poznatků by možná stálo za to tato doporučení přehodnotit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy