Chávez chce zkrátit pracovní dobu na šest hodin denně

Zdeněk Mihalco
16. 10. 2008 11:30
Venezuelská vláda se opatřením bude zabývat během několika týdnů
Hugo Chávez, venezuelský prezident
Hugo Chávez, venezuelský prezident | Foto: Reuters

Caracas - Vláda prezidenta Huga Cháveze plánuje v jihoamerické Venezuele během několika měsíců zavést šestihodinový pracovní týden, informovala agentura AP.

Ministr práce Roberto Hernandez oznámil, že by chtěl návrh zákona, který pracovní dobu zkrátí z osmi hodin denně na šest, předložit do konce roku.

Součástí normy má být také zavedení nových benefitů pro pracující a "účinnější" tresty a pokuty pro zaměstnavatele, kteří budou novou legislativu porušovat.

Příznivci prezidenta mají v parlamentu pohodlnou většinu. Zákony navržené Chávezovou vládou většinou projdou sněmovnou bez většího zdržení.

Zkrácení pracovní doby bylo už součástí reformy ústavy, kterou voliči v referendu loni v prosinci odmítli. Před hlasováním někteří zaměstnavatelé varovali, že by je toto opatření mohlo přinutit k propouštění zaměstnanců nebo uzavření provozu.

Délku pracovního týdne z běžné čtyřicetihodinové pracovní doby v roce 1998 zkrátila také socialistická vláda ve Francii, a to na maximálně 35 hodin týdně.

Současný prezident Nicolas Sarkozy prosazoval zrušení opatření, protože podle něj zkrácení pracovní doby vedlo ke snížení konkurenceschopnosti země. V červenci francouzský parlament schválil změnu, podle které Francouzi mohou pracovat déle než 35 hodin týdně, ale jen po domluvě zaměstnavatele s odbory.

 

Právě se děje

Další zprávy