Chávez a zdráv? Letí znovu na Kubu, aby se léčil

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
28. 11. 2012 11:35
Venezuelský vůdce se podrobí léčbě, která se doporučuje po chemoterapii
V říjnu ještě Chávez slavil vítězství v prezidentských volbách.
V říjnu ještě Chávez slavil vítězství v prezidentských volbách. | Foto: Reuters

Caracas - V červenci oznámil venezuelský prezident Hugo Chávez, že definitivně vyhrál boj s rakovinou. V říjnu stejně tak sebejistě slavil vítězství v prezidentských volbách, v nichž mu mnozí předpovídali porážku.

Příští úterý má ale odletět na Kubu, kde se podrobí další léčbě poté, co se téměř dva týdny neobjevil na veřejnosti.

Chávez trpí vzácným typem rakoviny v oblasti pánve, postihující úpony svalů. Jeho onemocnění, léčba i celkový zdravotní stav se staly předmětem mnoha spekulací.

Rakovinu u něj diagnostikovali v červnu 2011. Běžně je však zapotřebí několika let, aby lékaři mohli o nějakém pacientovi prohlásit, že je z rakoviny, jež se zpravidla cyklicky vrací, skutečně vyléčen.

V dopise, ve kterém se obrací na poslance venezuelského Kongresu, Chávez vysvětluje, že se na Kubě podrobí léčebné proceduře označované jako hyperbarická oxygenace. Ta se používá jako prevence před rozpadem kostní dřeně způsobeným ozařováním.

Pacient je při oxygenaci umístěn v přetlakové komoře a vdechuje čistý kyslík.

"Šest měsíců poté, co jsem dokončil poslední chemoterapii, mi bylo doporučeno, abych zahájil speciální léčbu spočívající v několika procedurách hyperbarické oxygenace," stojí v dopise poslancům, ze kterého cituje agentura Reuters. "Společně s fyzioterapií tak završím proces konsolidace svého zdraví."

V listu není ani zmínka o rakovině. Mnozí venezuelští lékaři se domnívají, že během kampaně před prezidentskými volbami užíval Chávez steroidy, aby vypadal zdravěji.

Chávez sází na ropu

Kuba investovala v minulosti velké částky do svého zdravotnictví, které je tak na podstatně lepší úrovni než ve většině chudých zemí Latinské Ameriky.

Venezuela díky obrovským příjmům z ropy chudou zemí není, Chávez ale většinu zisků z těžby věnoval na sociální programy. Kuba, jež odebírá venezuelskou ropu za mimořádně nízké ceny, vysílá do Caracasu na oplátku specializované lékařské týmy.

V budoucnu chce venezuelský vůdce těžbu, zejména z bitumenálních písků v povodí Orinoka, ještě navýšit. Poklesne ale zřejmě vývoz do USA, které díky Venezuele kryjí desetinu svého importu suroviny. Spojené státy začínají mohutně investovat do těžby ropy a plynu z břidlic a do roku 2020 chtějí být soběstačné.

V prosinci čekají Venezuelu volby guvernérů 22 států, na něž je země administrativně rozdělena. Chávezovi spojenci ovládají patnáct z nich.

Ekonomové předpovídají, že vláda v Caracasu nechá v dohledné budoucnosti devalvovat bolívar, aby se vyrovnala se ztrátami způsobenými obrovskými částkami, jež Chávez investoval do prezidentské kampaně. 

 

Právě se děje

Další zprávy