Chávez a zdráv? Letí znovu na Kubu, aby se léčil

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
28. 11. 2012 11:35
Venezuelský vůdce se podrobí léčbě, která se doporučuje po chemoterapii
V říjnu ještě Chávez slavil vítězství v prezidentských volbách.
V říjnu ještě Chávez slavil vítězství v prezidentských volbách. | Foto: Reuters

Caracas - V červenci oznámil venezuelský prezident Hugo Chávez, že definitivně vyhrál boj s rakovinou. V říjnu stejně tak sebejistě slavil vítězství v prezidentských volbách, v nichž mu mnozí předpovídali porážku.

Příští úterý má ale odletět na Kubu, kde se podrobí další léčbě poté, co se téměř dva týdny neobjevil na veřejnosti.

Chávez trpí vzácným typem rakoviny v oblasti pánve, postihující úpony svalů. Jeho onemocnění, léčba i celkový zdravotní stav se staly předmětem mnoha spekulací.

Rakovinu u něj diagnostikovali v červnu 2011. Běžně je však zapotřebí několika let, aby lékaři mohli o nějakém pacientovi prohlásit, že je z rakoviny, jež se zpravidla cyklicky vrací, skutečně vyléčen.

V dopise, ve kterém se obrací na poslance venezuelského Kongresu, Chávez vysvětluje, že se na Kubě podrobí léčebné proceduře označované jako hyperbarická oxygenace. Ta se používá jako prevence před rozpadem kostní dřeně způsobeným ozařováním.

Pacient je při oxygenaci umístěn v přetlakové komoře a vdechuje čistý kyslík.

"Šest měsíců poté, co jsem dokončil poslední chemoterapii, mi bylo doporučeno, abych zahájil speciální léčbu spočívající v několika procedurách hyperbarické oxygenace," stojí v dopise poslancům, ze kterého cituje agentura Reuters. "Společně s fyzioterapií tak završím proces konsolidace svého zdraví."

V listu není ani zmínka o rakovině. Mnozí venezuelští lékaři se domnívají, že během kampaně před prezidentskými volbami užíval Chávez steroidy, aby vypadal zdravěji.

Chávez sází na ropu

Kuba investovala v minulosti velké částky do svého zdravotnictví, které je tak na podstatně lepší úrovni než ve většině chudých zemí Latinské Ameriky.

Venezuela díky obrovským příjmům z ropy chudou zemí není, Chávez ale většinu zisků z těžby věnoval na sociální programy. Kuba, jež odebírá venezuelskou ropu za mimořádně nízké ceny, vysílá do Caracasu na oplátku specializované lékařské týmy.

V budoucnu chce venezuelský vůdce těžbu, zejména z bitumenálních písků v povodí Orinoka, ještě navýšit. Poklesne ale zřejmě vývoz do USA, které díky Venezuele kryjí desetinu svého importu suroviny. Spojené státy začínají mohutně investovat do těžby ropy a plynu z břidlic a do roku 2020 chtějí být soběstačné.

V prosinci čekají Venezuelu volby guvernérů 22 států, na něž je země administrativně rozdělena. Chávezovi spojenci ovládají patnáct z nich.

Ekonomové předpovídají, že vláda v Caracasu nechá v dohledné budoucnosti devalvovat bolívar, aby se vyrovnala se ztrátami způsobenými obrovskými částkami, jež Chávez investoval do prezidentské kampaně. 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy