Mimořádná zpráva

Další městečko odříznuté od světa. V Alpách hrozí laviny, hotel v Itálii museli evakuovat

ČTK ČTK
23. 1. 2018 13:06
Některá lyžařská střediska v Alpách se uzavírají už od pondělí. Nebezpečí lavin způsobily týdny sněžení následované deštěm.
V mnoha lyžařských střediskách v Alpách hrozí laviny. Podívejte se na videa ze sociálních sítí | Video: Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich, Manuel Walter, Hotel Verwall Ischgl, Jean Antoine Maquignaz, Natalie White

Paříž/Vídeň/Berlín - Příjezdové komunikace do francouzského zimního střediska Chamonix byly v úterý uzavřeny kvůli nejvyššímu stupni lavinového nebezpečí. Informovaly o tom podle agentury AP místní úřady.

Byla uzavřena železniční trať u Grands Montets u Chamonix a také silniční tunel a další významné komunikace v oblasti.

Některá lyžařská střediska ve francouzských Alpách se uzavírají už od pondělí. Nebezpečí lavin způsobily týdny sněžení následované deštěm.

Podle AP jsou kvůli nebezpečí lavin nyní uzavřena také švýcarská střediska Zermatt, Andermatt a Saas-Fee. Husté sněžení komplikuje příjezd účastníků na každoroční Světové ekonomické fórum do Davosu.

Po lavině v údolí Val Venosta v oblasti Jižního Tyrolska byl evakuován hotel Langtauferer Hof v obci Curon Venosta (Graun im Vinschgau). Dopoledne musel zhruba 75 turistů a také několik místních obyvatel přepravit do bezpečí vrtulník. Podle agentury ANSA už v noci na úterý oblast na severu Itálie zasáhla lavina, ale situace je poklidná. Oběti nejsou hlášeny.

Na severozápadě Jižního Tyrolska platí kvůli obrovskému množství sněhu pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, ale ještě během dneška má zeslábnout.

Sesuvy, laviny a husté sněžení si vyžádaly uzavření některých železničních tratí a silnic v různých částech Alp. Týká se to i dálnice vedoucí ke švýcarskému Gotthardskému tunelu. Z informací televizní stanice SRF a agentury DPA vyplývá, že dálnici A2 poblíž obce Gurtnellen v noci zasáhla "lavina bahna" a dálnice byla na několik hodin uzavřena v obou směrech.

Lavinové nebezpečí ve švýcarských Alpách však mírně polevilo. Od minulého víkendu bylo na nejvyšším, pátém stupni a nyní je na čtyřce, což ale znamená stále vysoké riziko.

Podle rakouské televize ORF zůstávají uzavřeny školy v některých obtížně dostupných tyrolských vesnicích.

 

Právě se děje

Další zprávy