K masakru v Charlie Hebdo se hlásí Al-Káida. Hrozí dalšími

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2015 12:04
"Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali," sděluje světu prostřednictvím videa šéf jemenské Al-Káidy.
Šéf jemenské Al-Káidy Násir bin Alí Anasí se přihlásil k zodpovědnosti za útok na časopis Charlie Hebdo.
Šéf jemenské Al-Káidy Násir bin Alí Anasí se přihlásil k zodpovědnosti za útok na časopis Charlie Hebdo. | Foto: Repro Dailymotion.com

Paříž/Dubaj - K atentátům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, kde před týdnem dvojice útočníků zavraždila 12 lidí, se přihlásila odnož Al-Káidy z Arabského poloostrova (AQAP).

Dokládá to video, na němž jeden z vůdců této nejobávanější z buněk Al-Káidy Násir bin Alí Anasí potvrzuje, že atentátníky vyslala jeho organizace.

"Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali." Pohrozil dalšími "tragédiemi a útoky", protože Francie podle něj patří k "satanově straně".

Anasí citoval ve svém jedenáctiminutovém proslovu bývalého vůdce sítě Al-Káida Usámu bin Ládina: "Jestliže nemá nikdo omezovat svobodu vašich slov, pak se musí vaše srdce otevřít svobodě našich činů."

Potvrdily se tak dřívější spekulace. Teroristé - bratři Said a Chérif Kouachiové - se před smrtí k AQAP sami přihlásili.

Vycvičil je Al-Avlakí

Podle Anasího dvojici na útok osobně připravil bývalý vůdce AQAP Anvár al-Avlakí, který do Jemenu přesídlil z USA. On sám přišel o život při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Podle informací televizní stanice CBS se Said v roce 2011 vrátil z Jemenu s 20 000 dolary (asi 482 000 korunami), z nichž měla být pařížská operace financována.

Tábory Al-Káidy se nacházejí na jihovýchodě Jemenu, který armáda ani žádná centrální moc nemá pod kontrolou.

Armáda tam podniká útoky a občas džihádisty vytlačí, ale obvykle se později stáhne a vše se vrátí do výchozí pozice. Loni v srpnu Al-Káida pobouřila mnoho Jemenců hromadným zastřelením čtrnácti jemenských vojáků, zveřejněným na YouTube.

Navíc pozice prezidenta Mansúra Háního je oslabena ze severu. Bojovníci milic Húzí, nazvaní podle svého velitele Husajna Badraddína Húzího a jeho rodiny, loni obsadili metropoli Saná a dosavadní vládu postupně vytlačují od moci.

Do přístavu Hodejdá a přes letiště v Saná jim proudí zbraně dodávané Íránem. Proč zrovna Íránem? Protože Húzíové jsou šíité a šíitský Írán podporuje hnutí šíitských muslimů, kdekoliv je to možné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy