K masakru v Charlie Hebdo se hlásí Al-Káida. Hrozí dalšími

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2015 12:04
"Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali," sděluje světu prostřednictvím videa šéf jemenské Al-Káidy.
Šéf jemenské Al-Káidy Násir bin Alí Anasí se přihlásil k zodpovědnosti za útok na časopis Charlie Hebdo.
Šéf jemenské Al-Káidy Násir bin Alí Anasí se přihlásil k zodpovědnosti za útok na časopis Charlie Hebdo. | Foto: Repro Dailymotion.com

Paříž/Dubaj - K atentátům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, kde před týdnem dvojice útočníků zavraždila 12 lidí, se přihlásila odnož Al-Káidy z Arabského poloostrova (AQAP).

Dokládá to video, na němž jeden z vůdců této nejobávanější z buněk Al-Káidy Násir bin Alí Anasí potvrzuje, že atentátníky vyslala jeho organizace.

"Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali." Pohrozil dalšími "tragédiemi a útoky", protože Francie podle něj patří k "satanově straně".

Anasí citoval ve svém jedenáctiminutovém proslovu bývalého vůdce sítě Al-Káida Usámu bin Ládina: "Jestliže nemá nikdo omezovat svobodu vašich slov, pak se musí vaše srdce otevřít svobodě našich činů."

Potvrdily se tak dřívější spekulace. Teroristé - bratři Said a Chérif Kouachiové - se před smrtí k AQAP sami přihlásili.

Vycvičil je Al-Avlakí

Podle Anasího dvojici na útok osobně připravil bývalý vůdce AQAP Anvár al-Avlakí, který do Jemenu přesídlil z USA. On sám přišel o život při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Podle informací televizní stanice CBS se Said v roce 2011 vrátil z Jemenu s 20 000 dolary (asi 482 000 korunami), z nichž měla být pařížská operace financována.

Tábory Al-Káidy se nacházejí na jihovýchodě Jemenu, který armáda ani žádná centrální moc nemá pod kontrolou.

Armáda tam podniká útoky a občas džihádisty vytlačí, ale obvykle se později stáhne a vše se vrátí do výchozí pozice. Loni v srpnu Al-Káida pobouřila mnoho Jemenců hromadným zastřelením čtrnácti jemenských vojáků, zveřejněným na YouTube.

Navíc pozice prezidenta Mansúra Háního je oslabena ze severu. Bojovníci milic Húzí, nazvaní podle svého velitele Husajna Badraddína Húzího a jeho rodiny, loni obsadili metropoli Saná a dosavadní vládu postupně vytlačují od moci.

Do přístavu Hodejdá a přes letiště v Saná jim proudí zbraně dodávané Íránem. Proč zrovna Íránem? Protože Húzíové jsou šíité a šíitský Írán podporuje hnutí šíitských muslimů, kdekoliv je to možné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy