Česko zlepšilo boj proti korupci, chválí evropští experti. Ocenili průhlednější financování stran

ČTK ČTK
2. 3. 2017 11:36
Česká republika výrazně pokročila v boji proti korupci. K tomuto závěru dospěla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle které země splnila devět ze 13 doporučení, jak by měla postupovat. Skupina ocenila například úsilí o vyšší transparentnost financování politických stran. Bankovní účty stran jsou teď podle ní otevřenější a obsahují více informací o příjmech, výdajích a úvěrech. Naopak mezery prý pořád zůstávají v tom, jak je definované trestní stíhání zaměstnanců ve veřejném sektoru kvůli úplatkářství. Skupina GRECO celkově říká, že "současná úroveň plnění doporučení již není globálně neuspokojivá". Česko má do konce září napsat, jak plnilo zbylá doporučení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy