Češi opustili konferenci OSN. Kvůli Ahmadínežádovi

Roman Gazdík
20. 4. 2009 19:10
Delegáti houfně opustili sál, když íránský prezident začal kritizovat Izrael
Mahmúd Ahmadínežád promlouvá na konferenci OSN v Ženevě
Mahmúd Ahmadínežád promlouvá na konferenci OSN v Ženevě | Foto: Reuters

Ženeva - Celosvětovou konferenci OSN proti xenofobii a rasismu ve švýcarské Ženevě nedlouho po zahájení rozložil projev íránského prezidenta Mamúda Ahmadínežáda.

Když obvinil z rasismu izreaelskou vládu, procesí delegátů poté opustilo sál a delegace České republiky jako předsednické země EU posléze odešla z celé konference.

Ahmadínežád na konferenci označil Izrael za zemi s "rasistickou vládou". Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po tomto vystoupení vyzval EU, aby prokázala "extrémní ráznost".

"Podobně jako řada našich demokratických partnerů - ať již jsou z řad členů EU nebo nejsou - totiž nemůžeme připustit, abychom svou přítomností legitimizovali zcela neakceptovatelné protiizraelské útoky, tedy opakování událostí, které silně negativně poznamenaly předchozí konferenci v roce 2001," uvedlo české ministerstvo zahraničí v prohlášení zaslaném ČTK.

Vzpomínka na Durban

Konferenci tak potkal stejný osud jako jejího předchůdce v jihoafrickém Durbanu, odkud v roce 2001 předčasně odjely americká a izraelská delegace, když se některé arabské státy (nakonec neúspěšně) pokoušely v závěrečné deklaraci vyhlásit sionismus za rasistickou ideologii.

Osud ženevské konference, označované jako "Durban II", visel na tenkých nitkách od samého začátku. Řada zemí ji totiž kvůli Ahmadínežádově účasti předem bojkotovala - kromě Izraele a USA šlo i o několik členských zemí Evropské unie.

Přijet nemůžeme, tvrdí Obama
Přijet nemůžeme, tvrdí Obama | Foto: Reuters

„Měli jsme konferenci, myslím, že to bylo v roce 2001, jež se stala místem, kde lidé vyjadřovali svůj antagonismus k Izraeli způsobem, který byl pokrytecký a kontraproduktivní," zdůvodnil rozhodnutí USA prezident Barack Obama.

„A my jsme před touto konferencí řekli, že pokud začleníme a adoptujeme jazyk z konference roku 2001, není to nic, pod co bychom se mohli podepsat," dodal.

Marná snaha o shodu

Vyjednavači se tak před ženevským setkáním minulý týden snažili závěrečný text, který má Aktuálně.cz k dispozici, vyhladit a odstranit z něj veškeré zmínky o Izraeli, přesto tím absentisty neobměkčili.

„Přichází čas, kdy v sociálních otázkách musíme pevně stát za fundamentálními principy, které nás spojují," řekl ve svém pondělním úvodním projevu delegátům konference generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který předtím vyjádřil „hluboké zklamání" nad tím, že se některé státy rozhodly svou účast odvolat.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun pronáší projev k delegátům konference
Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun pronáší projev k delegátům konference | Foto: Reuters

Kromě USA jde také o Kanadu, Austrálii, Polsko, Německo, Itálii, Nizozemsko a Švédsko. Česká republika, Velká Británie a Irsko vyslaly pouze úřednické delegace.

„Myslím, že je to pro tu konferenci silný zásah. Po celý minulý týden zde byly snahy, aby se ty rozpory urovnaly a výsledný text byl prezentován jako něco, co by mělo být přijatelné pro celé mezinárodní společenství," řekl Aktuálně.cz vedoucí informačního centra OSN v Praze Michal Broža.

Neúčast důležitých států kritizovaly mimo jiné lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) a The US Human Rights Network.

 

Právě se děje

Další zprávy