Nejsušší město Ruska? PPF tu investovala 60 milionů eur

Jiří Just Jiří Just
27. 7. 2013 15:30
Uvnitř foto: Půlmilionové měso na Volze nedaleko Kaspického moře je branou do Asie.
Pomník Petra Velikého na nábřeží Volhy
Pomník Petra Velikého na nábřeží Volhy | Foto: Jiří Just

Astrachaň (od našeho spolupracovníka) - "Našemu městu říkají jihoruské Benátky. Popravdě je ale Astrachaň nejsušší město v Evropě," vysvětluje sluncem dohněda osmahnutý taxikář.

Půlmilionová Astrachaň leží v deltě řeky Volhy nedaleko Kaspického moře. Je to pomyslná brána do Asie. Stačí nasednout do jedné z lodí kotvících v přístavu a můžete se vydat do Íránu, od světa izolovaného Turkmenistánu nebo do jen pár desítek kilometrů vzdáleného Kazachstánu.

První zmínky o městu se datují do 14. století, kdy v oblasti vládla Zlatá horda. Připojit Astrachaň k Rusku se podařilo až caru Ivanu Hroznému v roce 1556. Z té doby se zachoval místní kreml - bílá kamenná pevnost uprostřed města, jíž dominuje Uspenský chrám z přelomu 17. až 18. století.

Pod hradbami pevnosti, otočená zády k zeleným věžičkám s pravoslavnými kříži, stojí socha Ilji Uljanova - otce Vladimira Lenina, který se v Astrachani narodil a krátce žil.

Spící město, které protestovalo

Samotné město budí dojem, že se zde zastavil čas. V centru, hned vedle nevzhledných paneláků a několika modernějších staveb, doposud stojí dřevěné domky s alobalovými fóliemi v oknech. Nedaleko restaurovaných architektonických památníků se krčí budovy z poloviny minulého století.

Zdání provinciální ospalosti je klamavé. Astrachaň byla jediným městem na východ od Moskvy, kde se v roce 2012 masově protestovalo proti volebním podvodům. Kirovovo náměstí, nedaleko městské radnice, se tehdy na několik týdnů stalo centrem protivládních mítinků. Místní opozičníky tehdy přijeli do Astrachaně podpořit také lídři moskevského protestního hnutí.

"Bylo to tu príma. Hrála hudba a byla tu výborná atmosféra. Po pár týdnech to ale skončilo. Doposud je však Kirovovo náměstí místem, kde se setkává alternativní mládež," vysvětluje asi třicetiletá místní obyvatelka.

Město vodních kanálů

Vizitkou Astrachaně jsou její vodní kanály. Město leží na 11 ostrovech, a právě proto se mu přezdívá jihoruské nebo také volžské Benátky. Jednou z oblíbených zábav tu je jízda na loďkách nebo na šlapacích katamaránech.

Město se pyšní ještě jedním titulem: ruská rybářská metropole. Do Astrachaně jezdí rybařit Rusové z celé evropské části země. Letadla do Moskvy odtud pravidelně odlétají plné nevyspalých rybářů s plastovými kontejnery, ve kterých si odvážejí své úlovky. Ti, kterým se poštěstilo méně, si alespoň vezou domů tradiční suvenýr - černý kaviár z kaspického jesetera.

Český ostrůvek

Svůj malý ostrůvek má v Astrachani také Česká republika. Investiční skupina PPF po akvizici ruské sítě se spotřební elektronikou Eldorado získala řadu nemovitostí. Mezi nimi také obchodní centrum Jarmarka, které bylo otevřeno v listopadu 2011.

Do developerského projektu, který řídí PPF Real Estate Russia, česká skupina investovala okolo 60 milionů eur. Nyní je Jarmarka největší obchodní centrum v Astrachani, které denně navštěvuje více než 23 tisíc lidí.

Přestože je v Astrachaňské oblasti průměrný plat okolo 19 000 rublů (přibližně 11,5 tisíce korun), v Jarmarce nemají značkové obchody jako Adidas, United Colors of Benetton nebo prodejna s výrobky Apple o zákazníky nouzi. Nehledě na ceny srovnatelné s moskevskými.

"To, že obchodní centrum vlastní investiční skupina právě z Česka, nehraje pro návštěvníky klíčovou roli. Majitel z Evropy se však rozhodně asociuje s profesionalitou a má mnohem lepší reputaci, než místní investor," sdělil Aktuálně.cz manager centra Andrej Fedarkov.

 

Právě se děje

Další zprávy