Část zřícené družice dopadla na dům v ulici Kosmonautů

ČTK ČTK
24. 12. 2011 18:22
Páteční pád ruské vojenské družice Meridian měl ironickou dohru
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESA

Moskva - Páteční pád ruské vojenské družice Meridian na území Sibiře měl ironickou dohru. Část zříceného aparátu totiž dopadla na dům v ulici Kosmonautů, napsal na svém webu list Herald Sun.

Raketa s družicí odstartovala z polárního kosmodromu v Plesecku, řídící středisko nad lodí ztratilo kontrolu sedm minut po startu.

"Byla nalezena koule o průměru asi 50 centimetrů, která dopadla na střechu domu ve vesnici Vagajcevo," citovala agentura Interfax zdroj z místního úřadu.

Vesnice leží asi sto kilometrů jihozápadně od Novosibirsku. V oblasti byly nalezeny další trosky rakety a družice.

Majitelé domu budou odškodněni

V domě byl v době události majitel se svou ženou. Když zaslechli ránu, vyšli před dům, kde zjistili, že mají poničenou střechu. Škodu již prověřili specialisté, manželé podle úřadů dostanou odškodnění.

Letošní rok se ruská agentura Roskosmos potýkala s několika neúspěchy. Koncem srpna se nad jižní Sibiří zřítila nákladní kosmická loď Progress a v listopadu vypověděla poslušnost meziplanetární sonda Fobos-Grunt, která se podle původních plánů měla vydat k Marsu.

Očekává se, že Fobos dopadne na Zemi během ledna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy