Vyděračský vir znovu zaútočil na část Evropy. Vyřadil z provozu i platební systém v kyjevském metru

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2017 15:29
Řadu počítačů v Evropě a Asii napadl nový vyděračský vir, takzvaný ransomware. Infikoval například webové stránky ruské agentury Interfax nebo informační systém letiště v ukrajinské Oděse. Vir s názvem Zlý králík je podle některých odborníků podobný nedávnému ransomwaru WannaCry. Zablokoval počítače a za jejich uvolnění žádal výkupné zhruba 4800 Kč.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Moskva/Berlín - Rusko, Ukrajinu, Německo i Turecko postihl nový kybernetický útok za pomoci vyděračského softwaru. Program nazvaný Zlý králík (Bad Rabbit) uzamkl počítače některých médií či dopravních systémů a za odblokování žádal výkupné.

Útok je podobný květnovému šíření vyděračského viru WannaCry, napsal ve středu britský server The Independent.

Většina obětí se nachází v Rusku, tvrdí ruská antivirová společnost Kaspersky Lab. Takzvaný ransomware se do počítačů zřejmě dostal prostřednictvím napadených webů některých ruských médií.

Zasažena byla mimo jiné zařízení ruské tiskové agentury Interfax, ale také například informační systém letiště v ukrajinské Oděse či platební systém kyjevského metra.

V Česku se škodlivý program zatím masivně nerozšířil. "Zatím nemáme informace, že by byla Česká republika zasažena masivně, výskyt je v jednotkách případů, ale poměrně dynamicky se to rozvíjí, všechno dál sledujeme," sdělila mediální zástupkyně antivirové společnosti Sophos Zuzana Záhorová.

Společnost Kaspersky Lab uvedla, že program Zlý králík je cíleným útokem a je podobný virům Petya (exPetr) a WannaCry. Ty si před časem vynutily dočasné uzavření řady nemocnic, továren a podniků po celém světě.

Zlý králík zablokoval postižená zařízení a za jejich uvolnění žádal výkupné ve virtuální měně bitcoin, které v přepočtu činilo zhruba 4800 Kč.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy