Vyděračský vir znovu zaútočil na část Evropy. Vyřadil z provozu i platební systém v kyjevském metru

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2017 15:29
Řadu počítačů v Evropě a Asii napadl nový vyděračský vir, takzvaný ransomware. Infikoval například webové stránky ruské agentury Interfax nebo informační systém letiště v ukrajinské Oděse. Vir s názvem Zlý králík je podle některých odborníků podobný nedávnému ransomwaru WannaCry. Zablokoval počítače a za jejich uvolnění žádal výkupné zhruba 4800 Kč.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Moskva/Berlín - Rusko, Ukrajinu, Německo i Turecko postihl nový kybernetický útok za pomoci vyděračského softwaru. Program nazvaný Zlý králík (Bad Rabbit) uzamkl počítače některých médií či dopravních systémů a za odblokování žádal výkupné.

Útok je podobný květnovému šíření vyděračského viru WannaCry, napsal ve středu britský server The Independent.

Většina obětí se nachází v Rusku, tvrdí ruská antivirová společnost Kaspersky Lab. Takzvaný ransomware se do počítačů zřejmě dostal prostřednictvím napadených webů některých ruských médií.

Zasažena byla mimo jiné zařízení ruské tiskové agentury Interfax, ale také například informační systém letiště v ukrajinské Oděse či platební systém kyjevského metra.

V Česku se škodlivý program zatím masivně nerozšířil. "Zatím nemáme informace, že by byla Česká republika zasažena masivně, výskyt je v jednotkách případů, ale poměrně dynamicky se to rozvíjí, všechno dál sledujeme," sdělila mediální zástupkyně antivirové společnosti Sophos Zuzana Záhorová.

Společnost Kaspersky Lab uvedla, že program Zlý králík je cíleným útokem a je podobný virům Petya (exPetr) a WannaCry. Ty si před časem vynutily dočasné uzavření řady nemocnic, továren a podniků po celém světě.

Zlý králík zablokoval postižená zařízení a za jejich uvolnění žádal výkupné ve virtuální měně bitcoin, které v přepočtu činilo zhruba 4800 Kč.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie navštíví muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

Moravskoslezští policisté ještě ve středu navštíví muže, jehož fotografii omylem zveřejnili v souvislosti s úterním masakrem v ostravské nemocnici. Muži se znovu omluví a pokusí se mu situaci vysvětlit. Policie fotografii zveřejnila v souvislosti s pátráním po střelci, jehož řádění nepřežilo šest lidí a tři jsou zraněni. Později policisté uvedli, že jde o svědka události, nikoliv pachatele.

V té době už ale fotografie Slováka, který absolvuje doktoradské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě, kolovala na internetu.

"Během dnešního dne policisté muže navštíví. Znovu se mu omluví a pokusí se celou situaci vysvětlit," řekl mluvčí Jiroušková. O návštěvě mluvil na Radiožurnálu ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Muži se v úterý veřejně omluvil Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. 

Další zprávy