Cameron řekl poslancům, proč měl mluvčího z bulváru

Radim Klekner Radim Klekner
20. 7. 2011 14:31
Personální šéf Downing Street Llewellyn nepředal britskému premiérovi důležité informace
Premiéra Camerona čekaly v parlamentu horké chvilky.
Premiéra Camerona čekaly v parlamentu horké chvilky. | Foto: Reuters

Londýn - Tohle český Parlament nezná.

Britští opoziční poslanci mohli ve středu před zraky televizních kamer (a tedy i celé britské veřejnosti) po dlouhé hodiny "grilovat" v Dolní sněmovně premiéra Davida Camerona a klást mu nepříjemné otázky související s aférou týdeníku News of the World (NoW).

A také se před celým národem pokusit zdiskreditovat v přímém přenosu jeho hodnověrnost, pokud se ukáže, že nejednal tak, jak měl. To vše bez toho, že by jejich slovní útoky mohli svými intervencemi u řečnického pultíku účinně narušovat členové vládní strany.

Hlavní otázkou, okolo které se vše točilo, byl rozsah informací, jež mohl mít Cameron k dispozici v souvislosti s celou aférou.

V úterý totiž série osobních e-mailů zveřejněná na nátlak médií a opozice prokázala, že personální šéf Downing Street Ed Llewellyn zabránil před časem policii, aby Camerona o průběhu vyšetřování odposlechů informovala.

Labour Party v ofenzivě

Opoziční labouristé chtěli také znát další podrobnosti týkající se okolností, za jakých si premiér najal jako svého mluvčího někdejšího šéfredaktora NoW Andyho Coulsona.

Při svém úterním slyšení v Dolní sněmovně mediální magnát Murdoch prohlásil, že na celé aféře nenese osobní vinu.
Při svém úterním slyšení v Dolní sněmovně mediální magnát Murdoch prohlásil, že na celé aféře nenese osobní vinu. | Foto: Reuters

A také, proč Coulsonův zástupce Neil Wallis mohl dlouhou dobu fungovat jako neoficiální poradce Konzervativní strany. Tu před loňskými parlamentními volbami začaly podporovat deníky náležící majiteli NoW, australskému mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi.

Wallis i Coulson byli mezitím zatčeni a vyslýchá je policie.

"Věděl, že riskuje, když najímá Andyho Coulsona, a bylo velkou chybou, že to udělal," citovala stanice BBC labouristického poslance Chrise Bryanta.

Premiér se bránil tím, že o tom, do jaké míry Coulson věděl o pochybných praktikách bulvárního týdeníku, neměl tušení.

"Samozřejmě mi je nesmírně líto, jaký povyk celá záležitost vyvolala," řekl Cameron. "Pokud bych o všem věděl, práci bych (Coulsonovi) nenabídl."

To ale novému vůdci Labouristické strany Edu Milibandovi nestačilo.

"Země má právo očekávat, že ministerský předseda podnikne vše, co je v jeho silách, aby se dověděl všechna fakta o Coulsonovi, aby tak chránil sebe i svůj úřad," prohlásil. 

Coulson musel ze svého šéfredaktorského postu odstoupit poté, co policie zatkla reportéra týdeníku Cliva Goodmana a policistu Glenna Mulcaira, když v roce 2007 vyšlo najevo, že byli zapleteni do odposlechů telefonických hovorů členů královské rodiny. Po loňských volbách učinil Cameron z Coulsona mluvčího vlády.

A co Brown a Blair?

Labouristé cítí, že Cameron nemá náležitou podporu od vlivných členů Konzervativní strany, mimo jiné od ministra financí George Osborna, a chtějí toho náležitě využít k dalšímu oslabení premiérovy pozice.

Ten na druhé straně odmítl, že by s bývalou výkonnou ředitelkou britské divize Murdochova impéria Rebekou Brooksovou během několika osobních setkání, které s ní v uplynulých měsících měl, diskutoval o možnosti, že by koncern News Corporation převzal zbytkový jedenašedesátiprocentní podíl v kabelové televizi BSkyB.

Poukázal také na fakt, že jeho labourističtí předchůdci Gordon Brown a Tony Blair udržovali s Murdochem v minulosti ještě přátelštější vztahy než on. 

Otázkou zůstává, zda bude předseda vlády schopen přesvědčit veřejnost, že skutečně učinil vše, co bylo zapotřebí, a že na totální ztrátě důvěry, které nyní čelí média, policie a část politických špiček, nenese žádnou vinu.

 

Právě se děje

Další zprávy