Cambridge Analytica se podílela na kampani pro brexit. Dokazovat to mají e-maily

ČTK ČTK
30. 7. 2019 20:30
Poradenská společnost Cambridge Analytica před referendem o brexitu v červnu 2016 pracovala pro Leave.EU, tedy neoficiální kampaň prosazující odchod Británie z Evropské unie. V prohlášení poskytnutém výboru britských poslanců společně s interními e-maily to uvedla bývalá manažerka CA Brittany Kaiserová. Představitelé analytické společnosti i Leave.EU v minulosti popírali, že při brexitovém referendu jejich organizace spolupracovaly, píše televize Sky News.
Sídlo pobočky Cambridge Analytica ve Washingtonu
Sídlo pobočky Cambridge Analytica ve Washingtonu | Foto: Reuters

Cambridge Analytica (CA) se loni na jaře stala světoznámým pojmem, když média v Británii i Spojených státech informovala, že firma podvodně získala údaje o desítkách milionů uživatelů Facebooku. Nashromážděná data pak údajně použila pro vývoj nástrojů na účinné cílení politické reklamy na internetu.

Britský rozměr skandálu kolem CA a možné napojení poradenské společnosti na dění před referendem o členství Británie v EU od té doby vyšetřuje jeden z výborů dolní komory britského parlamentu.

Podnikatel Arron Banks, který financoval Leave.EU, v minulosti veřejně přiznal, že jeho kampaň si CA najala. Později ale před poslanci řekl, že volil nesprávná slova. "Jestli jsme je najali? Zjevně ne. Protože jsme jim nezaplatili a nepodepsali smlouvu," řekl v červnu 2018.

Mezi předanými materiály je i e-mailová korespondence

Podle Kaiserové ale na "zpoplatněnou" práci došlo, přestože žádná smlouva nikdy podepsána nebyla. Jako důkaz pro své tvrzení označila dokumenty předané britským poslancům, mezi nimiž je také e-mailová komunikace mezi předními představiteli CA, Leave.EU a Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejíž tehdejší lídr Nigel Farage byl hlavní tváří Leave.EU.

Vyjádření nasvědčují tomu, že CA analyzovala data poskytnutá stranou UKIP a výsledek své práce předala Leave.EU. Kaiserová uvádí, že Banks peníze za tuto činnost předal UKIP, ta se ale rozhodla, že je CA nevyplatí.

Data využila kampaň Leave.EU

"Mám pádné důvody věřit, že tyto soubory dat a analyzované údaje zpracovávané společností Cambridge Analytica… byly následně použity kampaní Leave.EU bez další pomoci od Cambridge Analytica," uvedla bývalá pracovnice CA.

Mezi materiály předanými parlamentu je například e-mail, ve kterém se tajemník UKIP Matthew Richardson ujišťuje ohledně průběhu plánované spolupráce s CA. "CA obdrží osobní údaje od UKIP… CA vytvoří sérii modelů potenciálních stoupenců a profil ideální komunikace pro každý z nich, v nichž nebudou žádné osobní údaje… CA vrátí zanalyzovaný soubor UKIP. Jelikož zanalyzovaný soubor neobsahuje žádné osobní údaje, UKIP může tento zanalyzovaný soubor poskytnout komukoli dalšímu, aby s ním naložili, jak chtějí. UKIP zanalyzovaný soubor poskytne Leave.EU. Můžete prosím potvrdit, že výše uvedené platí?" napsal Richardson provoznímu řediteli CA Julianu Wheatlandovi.

V jiném e-mailu podle Sky News právník CA mluví o "práci, kterou jsme už pro UKIP udělali". V dalším pak Wheatland informuje tým CA o dohodě s Banksovým poradcem Andym Wigmorem. "Mluvil jsem s Andym Wigmorem a on mně potvrdil, že ačkoli smlouva s Leave nebyla sepsána, je to všechno pod kontrolou," napsal Wheatland.

Bývalý šéf CA Alexander Nix loni tvrdil, že jeho firma ani žádná s ní spojená společnost na kampani před brexitovým referendem nepracovaly. Banks britským poslancům řekl, že CA jeho organizaci učinila nabídku, podle něj ale nejsou důkazy o tom, "že jsme na nabídku kývli". Nová zjištění skupina Leave.EU v médiích bezprostředně nekomentovala.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy