Bývalý britský premiér Major chce dát poslancům šanci nařídit nové hlasování o brexitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 2. 2018 23:39
Někdejší předseda vlády v dnešním projevu na půdě podnikatelského sdružení Creative Industries Federation označil brexit za nejvíce polarizující politickou otázku, jakou pamatuje.
John Major na archivním snímku - v roce 2011 ve Wimbledonu.
John Major na archivním snímku - v roce 2011 ve Wimbledonu. | Foto: Reuters

Londýn - Britští poslanci by měli dostat možnost svobodně posoudit konečnou dohodu o odchodu Británie z Evropské unie a případně i nařídit nové referendum. Řekl to dnes bývalý konzervativní předseda britské vlády John Major. Všechny sliby o budoucnosti Británie bez unie jsou podle něj nepravdivé, napsal deník The Guardian.

Britská premiérka Theresa Mayová v minulosti uvedla, že parlament bude moci "smysluplným" způsobem rozhodnout o přijetí finální dohody o brexitu, přesná podoba tohoto procesu ale jasná není.

Ono hlasování má být podle Majora "rozhodující hlasování, v němž bude parlament moci přijmout nebo odmítnou konečný výsledek, nebo poslat vyjednavače zpátky, aby usilovali o zlepšení, nebo nařídit nové referendum". Nikdo prý nemůže vědět, jaká bude v tu chvíli vůle lidu. "Nechť tedy rozhodne parlament. Nebo dejte věc zpět lidem," uvedl britský premiér z let 1990 až 1997.

Major, který dlouhodobě kritizuje rozhodnutí Británie opustit unii, už během svého působení v čele vlády podstoupil četné souboje s euroskeptiky ve vlastní straně, podotýká zpravodajský web BBC. V dnešním projevu na půdě podnikatelského sdružení Creative Industries Federation označil brexit za nejvíce polarizující politickou otázku, jakou pamatuje.

Sliby z kampaně před britským referendem o odchodu z EU, které se uskutečnilo v červnu 2016, prý byly do jednoho nepravdivé.

"Mnoho voličů ví, že byli zmanipulováni. Mnoho dalších si to začíná uvědomovat. Takže mají plné právo na přehodnocení svého rozhodnutí," uvedl Major. Jako dosud nejuznávanější konzervativní politik však rovněž kritizoval současnou vládu, jejíž strategie pro brexit je podle něj "nerealistická".

"Nevybavuji si žádný precedens toho, že by kterákoli vláda prosazovala opatření, která učiní naši krajinu i náš národ chudšími. Jakmile je toto zřejmé, musí vláda změnit kurz," myslí si Major.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy