Šperky i kuličkové pero. Brazilský exprezident měl v aukci prodávat dary od státníků

Jana Václavíková Jana Václavíková
9. 7. 2024 17:08
Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vždy prezentoval jako nepodplatitelný politik, který stojí na straně lidu. Jak ale odhalil vyšetřovací spis, který v pondělí zveřejnily soudy, Bolsonaro a skupina kolem něj měla nelegálně prodávat dary, které bývalý státník získal při zahraničních cestách. Přijít si tak mohl až na 1,2 milionů dolarů (28 milionů korun).
Šperky, které při státní návštěvě Saudské Arábie dostal darem Bolsonaro, zabavila v roce 2021 celní správa. Brazilský úředník je převážel v batohu a celníci se domnívali, že se chtěl vyhnout clům.
Šperky, které při státní návštěvě Saudské Arábie dostal darem Bolsonaro, zabavila v roce 2021 celní správa. Brazilský úředník je převážel v batohu a celníci se domnívali, že se chtěl vyhnout clům. | Foto: Reuters

O existenci zločineckého gangu kolem bývalého prezidenta Bolsonara, který v roce 2022 prohrál volby a následně utekl ze země, se začalo mluvit několik měsíců poté, co se vlády ujal jeho nástupce Luiz Ignácio Lula da Silva. Přestože se v souvislosti s bývalým prezidentem mluvilo o možné korupci několikrát, až nynější vyšetřovací spis o 476 stranách popisuje, jak měly nelegální praktiky Bolsonara vypadat. 

Při setkání se zahraničními politiky se běžně vyměňují dary, které dostává jak prezident, tak ministři. Ty mají následně putovat do oddělení darů, jež je má řádně zaevidovat. V brazilském archivu tak skončilo několik šperků vysoké hodnoty, zlaté plastiky nebo manžetové knoflíčky, píše britský server BBC.

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro.
Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro. | Foto: Reuters

Následně ale byly podle vyšetřovacího spisu některé z darů převedeny do soukromého majetku prezidenta - bez ohledu na jejich hodnotu. Bolsonaro tak do svého vlastnictví získal kuličkové pero za 20 tisíc dolarů (v přepočtu 465 tisíc korun), náušnice za více než 126 tisíc dolarů (2,9 milionu korun) nebo speciální edici hodinek za téměř 74 tisíc dolarů (1,7 milionu korun). Zároveň jejich převzetí nebylo řádně zapsáno. 

Hodnotné dary se tak začaly objevovat na zahraničních aukčních stránkách, kde se rozprodávaly. Hotovost byla následně přes prostředníky vložena na soukromý účet Bolsonara. Vyšetřovatelé, s nimiž výměnou za nižší trest spolupracoval i jeden z kompliců exprezidenta, spočítali, že si tím bývalá hlava státu přišla téměř na 28 milionů korun, uvádí list The Guardian.

Bolsonaro měl navíc k přepravě některých drahých šperků do Spojených států, kde po svém útěku ze země pobýval a pobyt si tam podle policie platil právě z takto nelegálně vydělaných peněz, využít prezidentské letadlo. Cestu označil za pracovní, uvádí spis. 

V případě, kterému brazilská média říkají "O Caso das Joias" (ve volném překladu Případ se šperky), důkazy ukázaly kromě Bolsonara také na jeho poradce, právníky, bývalé ministry nebo tajemníky, kteří se měli podvodu aktivně účastnit. Vyšetřovatelé se domnívají, že exprezident o všem věděl - dokazují to nejen zprávy v soukromé konverzaci, ale také stopy po návštěvě webových stránek aukčních síní, kde se předměty prodávaly.  

Sám Bolsonaro se podle spisu dopustil zločinného spolčení, praní špinavých peněz a zpronevěry. Pokud by proti němu bylo vzneseno obvinění, hrozí mu až 25 let za mřížemi.

 

Právě se děje

Další zprávy