Bush: Za válkou Hizballáh, Írán, Sýrie

pat, sim, Reuters
14. 8. 2006 22:28
Bejrút - Příměří mezi Izraelem a Libanonem je až na výjimky dodržováno. Izrael uvedl, že navzdory míru zátah proti Hizballáhu trvá. Uvnitř: GALERIE a SPECIÁL
Izraelští vojáci mávají z tanku, na kterém se vrací z jižního Libanonu. Krátce po vyhlášení příměří začala armáda stahovat část svých jednotek.
Izraelští vojáci mávají z tanku, na kterém se vrací z jižního Libanonu. Krátce po vyhlášení příměří začala armáda stahovat část svých jednotek. | Foto: Reuters

Americký prezident George Bush na pondělní mimořádné tiskové konferenci ve Washingtonu označil "své" viníky války: šíitské militantní hnutí Hizballáh, Írán a Sýrii. Podle něj společně mohou za "utrpení" libanonského lidu.

"Lze si pouze představit, o kolik nebezpečnější by mohl tento konflikt být, kdyby Írán vlastnil jaderné zbraně, o něž usiluje," prohlásil. Měsíc trvající válku mezi Izraelem a Hizballáhem Bush podle očekávání označil za "součást širšího boje mezi svobodou a terorem".

Olmert: Boj s Hizballáhem neskončí

Bush současně zdůraznil, že pokračování klidu zbraní podle USA závisí výhradně na dalším postoji Hizballáhu. A dodal, že tato militantní organizace utrpěla v Libanonu porážku.

Už předtím izraelský premiér Ehud Olmert na mimořádné schůzi parlamentu označil boj s vůdci Hizballáhu za morální právo svého státu. "Neutečou nám. Budeme je pronásledovat kamkoli, ve kterýkoli čas. O svolení k tomu se nikoho doprošovat nebudeme," řekl odhodlaně v projevu, během něhož přiznal, že Izrael udělal během skončené války chyby, a přijal za ně odpovědnost.

Izraelští vojáci, šťastní po návratu z Libanonu, se objímají už na izraelském území.
Izraelští vojáci, šťastní po návratu z Libanonu, se objímají už na izraelském území. | Foto: Reuters

Příměří, které vstoupilo v platnost v ranních hodinách, je podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annan "obecně dodržováno".

Izrael zabil dva bojovníky Hizballáhu

Výjimku tvoří dvě přestřelky, při nichž izraelská armáda na jihu Libanonu zastřelila dva bojovníky Hizballáhu. Podle agentury Reuters Izraelci stříleli po nepříteli ve chvíli, kdy se na ně chystal pálit.

Televize CNN popsala incident tak, že se skupina bojovníků přibližovala k izraelským vojákům, kteří zahájili palbu. CNN uvedla, že právě podobných situací se Izraelci obávají, protože věří, že se Hizballáh bude dál pokoušet útočit na izraelské vojáky.

Izrael i Hizballáh chtějí dohodu o příměří dodržet, ale Izrael armádě povolil boje v sebeobraně a Hizballáh chce bojovat, dokud budou Izraelci na libanonském území.

Izrael začal stahovat své vojáky z Libanonu

Izraelská armáda ohlásila, že část jejích jednotek se začala krátce poté, co příměří vstoupilo v platnost, stahovat z území Libanonu. "Některé jednotky odcházejí, dostatečné množství jich ale v Libanonu zůstává," prohlásil armádní mluvčí. Odmítl však uvést jakékoli konkrétní údaje, kolika jednotek se stažení týká. Na jihu Libanonu operovalo podle odhadů v posledních dnech na třicet tisíc izraelských vojáků.

Opačným směrem se vydaly tisíce Libanonců, kteří opustili jih země kvůli válce. Podle agentury Reuters stovky aut ucpaly úzkou silnici, která vede do jižního Libanonu. Většina komunikací v oblasti byla za poslední měsíc bombardována izraelským letectvem.

Do Bejrútu dnes přicestoval italský ministr zahraničí Massimo D´Alema. Právě Italové mají hrát roli prostředníka ve vyjednávání o výměně vězňů mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem.

Blokáda Libanonu trvá

Přes vyhlášené příměří chce Izrael dál udržovat vzdušnou a námořní blokádu Libanonu. Blokáda bude platit do té doby, dokud se nepodaří zabránit pašování zbraní do rukou Hizballáhu.

Izraelská armáda nesmí vyvolat žádný ozbrojený konflikt. Jednotky ale mají povoleno učinit cokoli, aby se vyhnuly zasažení. "Jestliže někdo bude střílet na nás, odpovíme také palbou," řekl mluvčí izraelského premiéra Asaf Šarif.

Izraelský voják se protahuje na tanku krátce poté, co se vrátil se svou jednotkou na sever Izraele.
Izraelský voják se protahuje na tanku krátce poté, co se vrátil se svou jednotkou na sever Izraele. | Foto: Aktuálně.cz

Ještě necelé dvě hodiny před začátkem klidu zbraní - diktovanému v rezoluci Rady bezpečnosti - útočila izraelská letadla na východě Libanonu. Také pozemní boje byly podle agentury Reuters hlášeny z jihu země.  

Ani víkend o dohodnutém míru nesvědčil: Izrael v sobotu zaznamenal rekordní ztráty, když přišel o 24 vojáků. Tolik obětí dosud žádný den během měsíc trvající války nepřinesl.

Celkově si boje za 33 dní vyžádaly na 1100 mrtvých na libanonské straně a 151 na straně Izraele, z toho 110 bylo vojáků.

Měkká rezoluce...

Rezoluce, pro niž se vyslovilo všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN, má číslo 1701 a je prvním konkrétním pokusem mezinárodního společenství o ukončení už druhý měsíc trvajících bojů v Libanonu. 

Dokument požaduje okamžité zastavení bojů mezi Izraelem a šíitským hnutím Hizballáh v Libanonu. Dokument zároveň souhlasí s rozmístěním 15 000 modrých přileb v jižním Libanonu, jakmile odtamtud stáhne své vojáky Izrael.

Izrael je navíc podle informací deníku Haarec ochoten jednat o propuštění bojovníků Hizballáhu zadržovaných v jeho věznicích, a to výměnou za propuštění dvou izraelských vojáků, jejichž únosem měsíc trvající konflikt vypukl.

...vyvolala nespokojenost

Poté, co generální tajemník Kofi Annan oznámil světu souhlas obou stran s rezolucí, přišly první pochybnosti.

Odborníci oslovení světovými agenturami soudí, že rezoluce je příliš měkká, a obě strany ji nebudou ctít. Experti se domnívají, že Izrael se pokusí dál postupovat co nejseverněji do Libanonu, aby poničil ještě více objektů Hizballáhu.

Německý diplomat Gunter Pleuger upozornil, že jestliže zůstanou mírové jednotky jenom na jihu Libanonu jako nárazník mezi Hizballáhem a Izraelem, bude Hizballáh pokračovat v ostřelování Izraele přes hlavy kontingentu OSN.

Izraelští vojáci oslavují, že se šťastně a ve zdraví vrátili z Libanonu domů.
Izraelští vojáci oslavují, že se šťastně a ve zdraví vrátili z Libanonu domů. | Foto: Aktuálně.cz

Nasvědčuje tomu prohlášení vůdce Hizballáhu - šajcha Hasana Nasralláha. Ten s rezolucí souhlasí, hodlá však bojovat, dokud Izraelci z Libanonu neodejdou. "Hizballáh má právo vzdorovat izraelským silám, dokud budou na libanonském území," oznámil.

A další indicií je i fakt, že libanonská vláda odložila nedělní zvláštní zasedání, na kterém se měla věnovat odzbrojení šíitského hnutí. Důvodem je podle jednoho z nejmenovaných členů vlády neochota Hizballáhu odevzdat zbraně, uvedla agentura AFP.

Nadále zbrojí i stát Izrael, který má stáhnout armádu až s příchodem mezinárodních jednotek. Ten se očekává do sedmi až deseti dní. Armáda sice potvrdila, že boje přeruší, vymezila si ale právo na sebeobranu. 

Izrael dobyl i ztratil

Izraelští komentátoři navíc v reakci na přijatou rezoluci začali zvažovat, zda výsledek není velkým neúspěchem vlády Ehuda Olmerta.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

  • SPECIÁL: Válka den po dni
    Deník Aktuálně.cz pro vás izraelsko-libanonskou válku sleduje den po dni v on-line reportážích.

"Olmert začal tuto válku s téměř celonárodní podporou," řekl Jossi Klein Halevi z jeruzalémského expertního střediska Shalem. Sám se cítil být vášnivým Olmertovým stoupencem: "On však končí válku s roztřepeným a poraněným národem, který se cítí být bez vůdce," citovala jej agentura Reuters.

"Nevyhráli jsme," napsal Nahum Barnea v jednom z nejčtenějších listů Jediot Achronot. "Vyhlášení příměří umožní, aby začala válka proti Židům," dodal.

Kdy tedy bude mír?

Mír do oblasti rozhodně nepřijde hned s úderem pondělní sedmé. Například Izrael totiž v sobotu ráno zahájil mohutnou pozemní operaci v údolí Bikáa.  

Hizballáh zase oznámil vůbec první sestřelení izraelského vojenského vrtulníku v Libanonu, což následně potvrdil i Izrael.

Podle izraelského rozhlasu byla navíc při sobotních bojích zraněna téměř stovka izraelských vojáků; armáda přiznala více než sedm desítek. Izrael zase tvrdí, že v sobotu zabil přes 40 členů Hizballáhu, hnutí ve svém prohlášení uvádí pouze ztrátu tří svých mužů.

Naplnění požadavků? Do týdne

Izrael dlouho váhal, zda s novou rezolucí Rady bezpečnosti souhlasit. Premiér Olmert se nakonec rozhodl kompromisní návrh podpořit.

Rezoluce požaduje úplné zastavení nepřátelských akcí a vyzývá Hizballáh, aby zastavil veškeré útoky proti Izraeli. Židovský stát je žádán, aby ukončil ofenzivu v Libanonu. Spolu s tím, jak v jeho jižní části budou rozmisťovány mezinárodní jednotky a libanonská armáda, mělo by začít stahování Izraele. Rezoluce hovoří o "nejbližším možném termínu".

Izraelští levicoví aktivisté protestují proti válce během protestů v Tel Avivu.
Izraelští levicoví aktivisté protestují proti válce během protestů v Tel Avivu. | Foto: Reuters

Hizballáh by se měl podle rezoluce stáhnout nejméně 20 kilometrů od hranic s Izraelem.

Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová prohlásila, že očekává, že obě strany naplní požadavky rezoluce do týdne, a to přesto, že nebudou spokojeny s úplně vším, co obsahuje.

Na žádost Spojených států obsahuje rezoluce embargo na veškeré zbraně a munici dodávané komukoli v Libanonu. Smyslem tohoto opatření je zabránit Sýrii a Íránu, aby vyzbrojovaly Hizballáh.

Podle agentury Reuters by do měsíce měla být přijata druhá rezoluce, která by stanovovala podmínky pro trvalé příměří.

 

Právě se děje

Další zprávy