Ehud Olmert představil americkému prezidentu Bushovi svůj plán na další jednostranné stažení Izraele z částí Západního břehu, které by se mělo týkat desítek tisíc osadníků a jehož cílem je stanovit konečné hranice státu Izrael.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Izrael má novou vládu. Moc nezmůže
- Co s Íránem? Hádka mocností pokračuje
- EU dává Íránu zřejmě poslední šanci
Bush mu však dal jasně najevo, že mír by měl být výsledkem dohody vzešlé z jednání s Palestinci, nikoli jednostranným rozhodnutím židovského státu. Pokud k němu však dojde, Izrael se může spolehnout na podporu Spojených států, prohlásil prezident Bush.
"Věřím, že premiér Olmert souhlasí, že dohoda o konečném statusu vzešlá z jednání poslouží Izraelcům i Palestincům stejně jako věci míru nejlépe," dodal však.
S Abbásem jednat budu, připustil Olmert
Izraelský premiér nakonec připustil, že vyčerpá veškeré možnosti jednání a podá ruku palestinskému předákovi Mahmúdu Abbásovi, jehož hnutí Fatah v lednových volbách podlehlo extremistickému islamistickému hnutí Hamas.
"Určitě se sejdu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Bude to v blízké budoucnosti," prohlásil Olmert.
Ještě před odletem do Spojených států se však nechal slyšet, že prezident Abbás je příliš slabý na to, aby reprezentoval celý národ. "Je bezmocný. Není schopen zastavit násilí mezi samotnými Palestinci," prohlásil.
USA a Izrael se shodují, že Hamas musí opustit cestu násilí, uznat Izrael a přijmout dohody uzavřené mezi oběma stranami v minulosti, pokud se má stát partnerem pro jednání.
"Od žádné země nelze očekávat, že uzavře mír s někým, kdo popírá její právo na existenci a kdo používá teroru k útokům na její obyvatelstvo," upozornil Bush.
Palestinské vedení váhá
Představitelé palestinského vedení reagovali na výsledky jednání obou politiků rozpačitě.
Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát poznamenal, že "Abbás je plně připraven zahájit jednání o konečném statusu" a naplnění takzvané cestovní mapy - mírového plánu podporovaného Evropskou unií, OSN, Ruskem a Spojenými státy.
"Není jiné cesty než jednání," reagoval na Bushovo prohlášení, že jednání je mezi možnostmi na prvním místě.
Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná naopak označil Olmertova prohlášení "za málo povzbudivá, protože se snaží změnit cestovní mapu". "Palestinská samospráva a Organizace pro osvobození Palestiny jsou připraveny okamžitě zahájit jednání na základě cestovní mapy," zdůraznil mluvčí.
Bush: V případě napadení Izrael podpoříme
Prezident Bush znovu potvrdil, že Spojené státy se postaví po bok Izraeli, pokud by se stal terčem ozbrojeného útoku ze strany Íránu. Nicméně zopakoval zájem na tom, aby krize kolem jaderného programu Íránu byla vyřešena diplomatickou cestou.
Olmert připomněl rostoucí znepokojení nad politikou Teheránu a dodal, že podle izraelských informací se okamžik, kdy bude íránská vláda disponovat jadernými zbraněmi, povážlivě blíží.
"Dosažení jaderné zbraně je velmi blízko. Mluvme o měsících, nikoliv letech," uvedl pro CNN.