Bulharskem zmítá obří špionážní aféra. Pro Rusy dělal i šéf odboru hybridních hrozeb

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2021 6:46
Pouhé dva týdny před parlamentními volbami řeší bulharská justice obrovskou špionážní aféru. Největší v dějinách balkánské země. Po policejní operaci z minulého týdne sedí ve vazbě pět lidí, obžalovaných z předávání tajných informací Rusku.
Bulharská policie. Ilustrační foto.
Bulharská policie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zadržení jsou důstojníci vojenské kontrarozvědky a zaměstnanci ministerstva obrany. Informace, které prostřednictvím ruského velvyslanectví do Moskvy předávali, se týkaly nejen Bulharska, ale také Evropské unie a NATO.

Generální prokuratura zveřejnila po zatčení šokující podrobnosti o práci špionů, které policie sledovala a 18. března se rozhodla zakročit ve chvíli, kdy důkazy byly jasné.

Hlavou skupiny byl někdejší důstojník bulharské vojenské kontrarozvědky Ivan Iljev. Studoval kdysi v Rusku a měl dlouhodobé kontakty s ruskou armádní špionážní službou GRU. Rekrutoval na ministerstvu obrany a v tajných službách lidi, kteří pro něj shromažďovali informace. Kopírovali složky u počítačů, fotografovali a natáčeli mobilem dokumenty.

Iljev se s pěti členy této sítě pravidelně setkával na různých místech v Sofii. V restauracích, fitness centrech, automobilech na parkovištích nebo někdy jen na lavičce v parku. Jako spojka pro předávání zpráv a dokumentů Moskvě sloužila jeho manželka, která má ruské i bulharské občanství. Scházela se s ruskými špiony, kteří jsou v Bulharsku s diplomatickým krytím.

Peníze v obálkách a policejní honička

K zatčeným členům sítě patří důstojník bulharského vojenského zpravodajství v aktivní službě, který měl přístup k utajovaným informacím a působil na několika armádních misích v zahraničí. Další zadržený muž měl na starosti rozpočet ministerstva obrany a snad vůbec největší šok v Bulharsku vyvolalo odhalení, že pro Moskvu pracoval i člověk zodpovědný ve vojenské kontrarozvědce za hybridní hrozby, především ty ruské.

Podle vyjádření generální prokuratury dostávali špioni peníze v obálkách. Někdy v bulharských leva, jindy v západních měnách. Zadržení špehů doprovázela rozsáhlá operace, při níž dokonce policisté a vojáci hlídkovali na všech silnicích vedoucích ze Sofie.

Jeden ze členů sítě se pokusil zatčení uniknout způsobem připomínajícím akční špionážní thrillery. Skočil do automobilu a ujížděl směrem k ruskému velvyslanectví. Tam už ale nedojel. Po divoké honičce v ulicích Sofie ho policejní auta zablokovala. Jeden člověk ze šestice obviněných je stíhán na svobodě, protože spolupracuje s vyšetřovateli.

"Doufám, že tento případ Bulhary sjednotí. Necítíme nenávist k žádné zemi, ale musíme Bulharsko bránit," prohlásil prokurátor Ivan Gešev.

Blížící se volby

Aféra má dopad na diplomatické vztahy mezi Sofií a Moskvou. Bulharsko v pondělí vyhostilo dva ruské diplomaty, Rusové oznámili reciproční krok. Za uplynulý rok pak bulharské ministerstvo zahraničí označilo ze nežádoucí osoby už celkem osm ruských diplomatů, včetně vojenského atašé.

Podle bulharského listu Dnevnik se ruské špionážní aktivity v Bulharsku soustřeďují také na sousední Severní Makedonii. Tato země usiluje o vstup do NATO, čemuž chce Moskva zabránit.

Bulharsko zároveň už 4. dubna čekají volby, v nichž o další premiérský mandát usiluje úřadující premiér Bojko Borisov, lídr strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB). Opoziční socialisté a krajně pravicová strana Ataka chtějí větší spolupráci s Ruskem, stejně jako prezident, kterým je bývalý generálmajor bulharské armády a velitel letectva Rumen Radev.

Důležitým faktorem ve vztazích Sofie a Moskvy je velká energetická závislost Bulharska na Rusku, zejména na ruské ropě a zemním plynu.

Video: Záběry ruských špionů v Bulharsku

Bulharsko špionáž | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

Další zprávy