Brusel otevřel Bosně cestu k budoucímu členství v unii

ČTK ČTK
16. 3. 2015 18:32
K ratifikaci dohody, která byla podepsána již v roce 2008, se EU rozhodla poté, co se bosenský parlament v únoru zavázal provést unií vyžadované ekonomické a politické reformy.
Volby v Bosně, ilustrační foto.
Volby v Bosně, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel/Sarajevo - Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dnes v Bruselu rozhodli uvést do praxe stabilizační a asociační dohodu s Bosnou a Hercegovinou, která této balkánské zemi otevírá cestu k možnému členství v evropském bloku.

K ratifikaci dohody, která byla podepsána již v roce 2008, se EU rozhodla poté, co se bosenský parlament v únoru zavázal provést unií vyžadované ekonomické a politické reformy.

Naplnění asociační a stabilizační dohody, která je jedním z předstupňů budoucího členství, pro Sarajevo znamená lepší přístup k unijním fondům a také rámec dalšího integračního procesu, poznamenala agentura Reuters.

K uskutečnění dohody od jejího podepsání v roce 2008 nikdy nedošlo, neboť Brusel požadoval písemné závazky k reformám od představitelů všech tří hlavních bosenských národů - převážně Bosňáků, bosenských Chorvatů a bosenských Srbů.

V zemi, kterou od konce války (1992-1995) tvoří dvě entity s výraznou autonomií, bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republika srbská (RS), je ale velmi komplikované uzavřít jakýkoli kompromis na celostátní úrovni. Zatímco většinou muslimští Bosňáci usilují o větší centralizaci země, někteří předáci katolických Chorvatů žádají větší autonomii pro svůj národ a pravoslavní Srbové zase tíhnou spíše k samostatnosti.

I přes komplikace ale v únoru bosenský parlament přijal prohlášení, které zmíněný závazek k reformám obsahuje. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která se zasedání bosenského zákonodárného sboru zúčastnila, krok parlamentu ocenila.

Zda Bosna a Hercegovina, která trpí neutěšenou hospodářskou situací a všudypřítomnou korupcí, nyní skutečně rychle přistoupí ke slíbeným reformám, není vůbec jisté. Například prezident RS Milorad Dodik a jeho Svaz nezávislých sociálních demokratů (SNSD) trvají na odměřeném postoji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy