reklama
 
 

Britští řidiči budou možná platit za znečištění ovzduší

15. 10. 2009
Poplatky by se mohly během dopravní zácpy vyšplhat až na jednu libru padesát za míli

Londýn - Britští motoristé by mohli být do budoucna nuceni platit další sumu, pokud vjedou na silnice s hustým provozem. Informoval o tom britský list Daily Mail s odvoláním na vládního úředníka pro dohled nad znečišťováním ovzduší.

Výbor pro změnu klimatu v čele s Lordem Turnerem chce, aby ministři předložili návrh na cenovou kalkulaci s cílem předejít globálnímu oteplování.

Podle kontroverzního schématu by automobily měly být opatřeny elektronickým zařízením, které by bylo řízeno satelitně nebo za pomoci mýtnic umístěných podél silnic. Poplatky by se mohly během dopravní zácpy vyšplhat až na jednu libru padesát za míli (1,6 kilometru).

Ve zprávě zaslané premiérovi země, vyzývají odborní poradci k "zelené revoluci" - s tisíci větrnými turbínami, nukleárními elektrárnami a 1,7 miliony elektrických aut - pokud má Velká Británie splnit své právně závazné cíle týkající se skleníkových plynů.

Dále zpráva uvádí tipy na takzvané „eko-řízení automobilu" - jako například nebrzdit zbrkle a držet se rychlostních limitů, které by se mělo učit v autoškolách. Dřívější snahy zavést další silniční poplatky ztroskotaly na odporu motoristů a občanských aktivistů.

V roce 2004 tehdejší ministr dopravy Alistair Darling oznámil plány na vytvoření cenové kalkulace pro motoristy na celostátní úrovni.

Tehdy měli motoristé platit od dvou pencí do libry a půl za míli - podle toho, kdy se na silnicích pohybují a během kterého stupně přetížení komunikace. Od myšlenky ale tehdejší vláda odstoupila poté, co petici proti zavedení "zelené daně" podepsalo více než 1,8 milionu lidí.

autor: Lucie Kalivodová | 15. 10. 2009

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama