Britský žoldák dostal za puč v Rovníkové Guineji 34 let

Martin Novák Martin Novák
7. 7. 2008 18:55
Ostře sledovaný soud se Simonem Mannem dospěl ke konci
Simon Mann
Simon Mann | Foto: Aktuálně.cz

Malabo -  Soud v Rovníkové Guineji na západě Afriky dnes poslal bývalého příslušníka speciálních britských oddílů SAS Simona Manna na 34 let a čtyři měsíce do vězení za jeho podíl na přípravě nerealizovaného státního puče v této zemi.

Je to ještě o 28 měsíců více, než kolik pro něj požadoval státní žalobce.

Pětapadesátiletý Brit, který měl společně s několika desítkami dalších žoldnéřů plánovat v malé zemi převrat, svou vinu nepopírá. Tvrdí ale, že hlavní strůjci puče jsou stále na svobodě. 

"Byl v tom s námi i Thatcher"

Už minulý měsíc Mann před soudem vypověděl, že členem týmu, který převrat připravoval, byl i Mark Thatcher, syn bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové.

Thatchera zatkla policie v Kapském Městě, kde dlouhodobě žil. Na kauci byl však propuštěn a procesu se vyhnul.

Foto: Aktuálně.cz

Mann rovněž uvedl, že vlády Jihoafrické republiky a Španělska o převratu věděly. Rovníková Guinea byla až do roku 1968 španělskou kolonií pod názvem Španělská Guinea.

Forsythovi žoldáci ožili

Celý případ je o to bizarnější, že velice připomíná slavný román Fredericka Forsytha Žoldáci (v originále Dogs of War). Ten pojednává o přípravě puče, který osnuje skupina najatých ozbrojenců ve fiktivním africkém státě Zangaro.

Žoldnéři v románu pracují pro společnost, která chce v Zangaru získat výhodný kontrakt na těžbu platiny, a k tomu potřebuje do čela státu dostat svého člověka.

O mnoho let později se zdá, že Forsyth svým dílem předpověděl budoucnost.

Ropa a represe

Pikantní je fakt, že Forsythovi posloužila jako vzor pro Zangaro právě Rovníková Guinea, která je ovšem ve skutečnosti bohatá nikoliv na platinu, ale na ropu: je jejím třetím největším africkým producentem po Nigérii a Angole.

Diktátor Rovníkové Guineje Teodoro Obiang Nguema Mbasogo vládne zemi už od roku 1979. Jeho režim je považován za jeden z nejrepresivnějších na světě.

Podívejte se na infografiku: Toto jsou nejhorší diktátoři světa

Všechny pokusy o puč však zdejší vládce přežil, včetně toho, který chtěl v roce 2004 zorganizovat Mann.

Osudné mezipřistání v Zimbabwe

Mannova skupina žoldnéřů byla zatčena v roce 2004 během mezipřistání v Zimbabwe. Asi sedmdesát mužů mělo na palubě pronajatého Boeingu 727 velké zásoby zbraní a munice.

Skupina žoldnéřů chtěla letět s nákladem zbraní a munice ze Zimbabwe do Rovníkové Guineje.
Skupina žoldnéřů chtěla letět s nákladem zbraní a munice ze Zimbabwe do Rovníkové Guineje. | Foto: Reuters

Zimbabwe je obvinilo z "porušení imigračních zákonů". Mann tak strávil čtyři roky v zimbabwském vězení, až letos byl vydán do Rovníkové Guineje.

Někteří Mannovi kolegové už mají soud v Rovníkové Guneji za sebou. Dostali tresty od dvanácti až do třiceti let vězení. Většinu žoldnéřů této skupiny tvořili bílí Jihoafričané.

Simon Mann má za sebou bohatou vojenskou kariéru. Sloužil například na britských základnách na Kypru nebo v Německu. Zúčastnil se také války v Perském zálivu proti Iráku v roce 1991.

 

Právě se děje

Další zprávy