Britský skandál. Vyvážené detektory na bomby nefungují

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2010 21:35
Ředitel firmy, tkerá detektory dodávala i do Iráku a Afghánustánu, byl zatčen
Výbuchy v Iráku zabily v posledních měsících stovky lidí. Mohou za to i vadné detektory?
Výbuchy v Iráku zabily v posledních měsících stovky lidí. Mohou za to i vadné detektory? | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda zakázala vyvážet přístroje na odhalování bomb do téměř dvacet zemí, včetně Iráku a Afghánitánu. Kontrola ukázala, že zařízení nefunguje.

Ředitel společnosti ATSC, která údajné detektory vyrábí a exportuje, byl zatčen pro podezření z podvodu spáchaného záměrným zkreslením údajů, oznámil server BBC News.

Pochybnosti o spolehlivosti detektorů vznesly britská ambasáda v iráckém Bagdádu a irácké úřady, které zařízení typu ADE-651 společnosti ATSC nakoupily k bezpečnostním prohlídkám na iráckých kontrolních stanovištích.

Podle zprávy BBC News vydala irácká vláda za zařízení používané nyní na většině kontrolních stanovišť v Bagdádu celkem 52 milionů liber (zhruba 1,5 miliardy korun). Detektory nedokázaly zabránit výbuchům bomb, které zabily stovky lidí.

Foto: Reuters

Podle zadrženého ředitele ATSC Jima McCormicka, který byl později propuštěn na kauci, měly příruční detektory ADE-651 obsahovat speciální elektronickou kartu umožňující detekci výbušnin.

Vyšetřování iniciované BBC však odhalilo něco zcela jiného: počítačová laboratoř oznámila, že testovaná karta má pouze čip používaný v obchodech k zamezení krádeží.

Detektor z dílny ATSC sestává z otočné antény namontované na kloubu ručního držadla. Není napájen baterií; propagační materiály tvrdily, že využívá pouze statické elektřiny uživatele.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 45 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 54 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy