Britská vláda chce pro odchod z EU žádat přechodné období. Může trvat i roky

ČTK ČTK
16. 7. 2017 12:05
Součástí odchodu Británie z Evropské unie by mělo být přechodné období, míní stále více premiérka Theresa Mayová. Období by mohlo trvat až několik let. Další kolo jednání mezi Londýnem a Bruselem o brexitu začne v belgické metropoli v pondělí.
Philip Hammond
Philip Hammond | Foto: Reuters

Londýn - Vláda britské premiérky Theresy Mayové je stále víc přesvědčena, že součástí odchodu země z Evropské unie by mělo být přechodné období. V Londýně to v neděli řekl britský ministr financí Philip Hammond. Další kolo jednání mezi Londýnem a Bruselem o brexitu začne v belgické metropoli v pondělí.

"Před pěti týdny byla myšlenka přechodného období nová. Teď zjišťujeme, že spousta lidí kolem vládního stolu souhlasí s tím, že nějaké přechodné období bude," konstatoval ministr v rozhovoru pro BBC.

"Vláda se sjednocuje na stanovisku, které maximalizuje naše vyjednávací nástroje tak, abychom pro Británii vyjednali co nejlepší podmínky," dodal Hammond.

Několikaleté období

Délka přechodného období bude podle Hammonda záviset na tom, jak dlouho bude trvat vytváření nového systému daní a migrace. Mělo by to ale být pevně dohodnuté období, které bude přinejmenším dvouleté, prohlásil ministr financí.

V pondělí vyjednávači EU a Británie v Bruselu zahájí týden dalších jednání o podmínkách brexitu.

Půjde především o otázky migrace a volného pohybu osob, hranic mezi britským Severním Irskem a unijní Irskou republikou a výše britských závazků vůči unijnímu rozpočtu.

 

Právě se děje

Další zprávy