Chártúm - Britská učitelka, která byla obviněna z urážky islámu kvůli tomu, že nechala své žáky na soukromé škole v Chártúmu pojmenovat plyšového medvídka Prorokovým jménem Mohamed, dnes stanula před soudem.
Za to, že se svým činem podle úřadů dotkla náboženského cítění muslimů, hrozí 54leté ženě z Liverpoolu trest odnětí svobody až na jeden rok, pokuta, či 40 ran bičem.
Bičování u soudu
Právě tento tělesný trest byl dnes ve stejné budově vykonán na jednom místním muži. Jak informuje agentura Reuters, není jasné, čím se provinil.
Muž prý dostal dvacet ran tuhým koženým bičem jen dvacet metrů od místa, kde seděl britský konzul v Chártúmu Russell Phillips a před zraky jeho plačící rodiny.
Není zřejmé, zda byla výjevu přítomna i obviněná Gillian Gibbonsová.
Tu předtím v tmavém oděvu přivezli v doprovodu policistů a pracovníků britského velvyslanectví před soud ze severní části města, kde je od neděle zadržována v budově ředitelství úřadu pro kriminální vyšetřování.
Reportérům nebylo umožněno jednání soudu na místě sledovat. Policie vpustila do malé soudní síně se dvěma řadami plastových a kovových židlí pouze jednoho člena týmu obhajoby.
Advokáti nechali předvolat několik svědků včetně Gibbonsové kolegů ze školy Unity, kde od srpna učí. Je mezi nimi i učitelský asistent (či asistentka), který byl ve třídě, když obžalovaná nechala děti, aby třídnímu maskotovi vybrali jméno.
Učitelé: Nebyl to zlý úmysl
Škola, kde se učí děti ve věku 4 až 18 let, byla založena v roce 1902 křesťanskými misionáři, dnes ale až 90 procent žáků tvoří muslimové, převážně z dobře situovaných súdánských rodin.
Tamní pedagogové včetně ředitele školy dali opakovaně najevo, že ze strany slečny Gibbonsové zcela jistě nešlo o zlý úmysl, ale o nevinnou chybu. To samé tvrdí i rodiče několika žáků.
Podle súdánských úřadů to byl ale právě jeden z rodičů, kdo si na údajně nevhodné pojmenování plyšové hračky, k němuž došlo už v září, stěžoval na ministerstvu školství, a dal tím věci do pohybu.
Britové: Chceme, aby byla propuštěna
Britský ministr zajraničí David Milliband mezitím v Londýně označil celý případ za "nevinné nedorozumění" a dal najevo, že si přeje co nejrychlejší osvobození britské učitelky.
"Súdánský právní systém musí věc vyřešit po svém, my však doufáme, že zvítězí zdravý rozum a pevně věříme v co nejrychlejší rozřešení. Chceme, aby byla propuštěna, jak jen to bude možné," cituje Millibanda agentura Reuters.
Případ vyvolal odezvu i ve Spojených státech. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack ve středu ve Washingtonu prohlásil, že situaci sledují "bedlivě a se znepokojením".
Súdánci: Nechte to na nás
Súdánské velvyslanectví v Londýně ale dalo najevo, že věc je plně v režii súdánských úřadů.
"Je to nyní případ pro policii a bylo by dobré vyvarovat se pokušení přistupovat k tomu jako k mediální senzaci. Rozhodně si nepřejeme, aby si pravomoci soudu uzurpovaly sdělovací prostředky," konstatuje se v prohlášení.
Jak informuje britský deník Guardian, sbor předních súdánských islámských duchovních vydal ve středu k případu vlastní prohlášení, v němž na základě prostudování podkladů britskou učitelku odsoudili.
"Velice neuctivým způsobem použila jméno Proroka Mohameda, nechť ji Alláh zatratí," píše se v prohlášení.
Podle mluvčího britského velvyslanectví v Chártúmu, jehož Guardian rovněž cituje, je "nepravděpodobné", že by Gibbonsová byla nakonec shledána vinnou i u soudu.
Jednak má prý jednoho z nejlepších advokátů v Súdánu, a v nejhorším případě se pořád může proti verdiktu odvolat.