Britové chtějí dovážet muslimské duchovní. Ty umírněné

bh
17. 4. 2008 23:00
Pozvaní imámové budou pákou na radikály
Foto: Reuters

Londýn - Británie by měla do země zvát umírněné imámy z Pákistánu a Bangladéše, aby zabránila radikalizaci domácích muslimů.

Na poradě velení policie to prohlásila britská ministryně vnitra Jacqui Smithová. Vybraní kazatelé by měli pomoci potírat "propagátory násilného extremismu, kteří působí ze zahraničí", citoval šéfku vnitra list The Guardian.

Rekrutování imámů ze zahraničí je součástí protiteroristického balíčku s rozpočtem 90 milionů liber, který vláda ohlásila v úterý.

V jeho rámci by se experti měli soustředit na potírání bujícího radikalismu ve věznicích a školách. V průběhu tří let by také policie měla vyškolit na tři stovky nových specialistů na terorismus a islámský radikalismus.

O umístění odborníků budou rozhodovat policejní ředitelé. Samotný Londýn a jeho Metropolitní policie chce zaměstnat 43 z nich.

V zemi žije 1,6 milionu muslimů.
V zemi žije 1,6 milionu muslimů. | Foto: Reuters

"Budeme pracovat na tom, abychom identifikovali zranitelné lidi, kteří se mohou dostat do područí teroru - stejně jako chráníme mládež před scestím zločinu a zneužívání," řekla Smithová listu The Daily Telegraph.

Dalších 45 milionů liber pak dostanou přímo jednotlivé lokality, které peníze přerozdělí a vloží do vybudování komunitních center a školení terénních pracovníků.

Kvůli podezření z extremismu monitoruje Británie na dvě stovky skupin a dva tisíce jednotlivců. V zemi žije 1,6 milionu muslimů, většina z nich pákistánského původu.

Čtěte více: Britští úředníci dostali návod, jak mluvit s muslimy

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy