Britové by mohli začít příští rok opouštět Afghánistán

Zahraničí Zahraničí
7. 12. 2010 7:31
Britský premiér nečekaně navštívil britské jednotky na jihu země
Británie udržuje v Afghánistánu kontingent 10 tisíc vojáků
Británie udržuje v Afghánistánu kontingent 10 tisíc vojáků | Foto: Reuters

Kábul - Britský premiér David Cameron příliš nepotěšil americké velení NATO v Afghánistánu. Při neohlášené návštěvě britských jednotek na jihu země naznačil, že by Afghánistán mohli jeho krajané začít opouštět již příští rok.

Cameronova návštěva přichází jen několik dní poté, co v tajných depeších amerických diplomatů zveřejněných serverem WikiLeaks zazněla tvrdá kritika na adresu britských vojáků působících v provincii Helmand.

Vrchní velitel spojeneckého kontingentu, americký generál David Petraeus, přitom o víkendu vyslovil pochybnosti o tom, že by USA mohly se stažením z Afghánistánu začít v roce 2014, jak to při podobné nenadálé návštěvě země před třemi dny naznačil Obama.

Situace v zemi podle něj ani zdaleka neuzrála pro takový krok a vláda v Kábulu nemá zemi pod kontrolou a je prolezlá korupcí. Petraeus navíc připustil, že se Američanům a jejich spojencům nedaří postupovat proti povstalcům z fundamentalistického hnutí Tálibán tak, jak by si představovali.

Při posledních útocích tálibánců zahynulo v uplynulých dnech dalších deset spojeneckých vojáků.

Předvánoční tradice

Slova o vleklé korupci ve vládních kruzích v Kábulu zazněla také v diplomatických depeších publikovaných nyní na internetových stránkách WikiLeaks.

Předvánoční návštěva britských jednotek v Afghánistánu se pro britské premiéry stala tradicí a ani Cameron ji letos neporušil. Předseda britské vlády strávil na základně Camp Bastion noc a při té příležitosti přislíbil, že jeho kabinet pošle do Afghánistánu více bezpilotních průzkumných letounů a bojových vozidel typu Warthog.

"Dodáme vše, co je nezbytné," citovala Camerona stanice BBC. "To, co jsem zde mohl vidět, mi zavdává příčinu k mírnému optimismu. Ve výcviku afghánské armády jsme oproti původnímu plánu v předstihu. Každých osm týdnů opustí výcvikový tábor řízený Brity dalších pět set afghánských vojáků."

Velká Británie udržuje v Afghánistánu kontingent čítající deset tisíc vojáků. Válka pod Hindúkušem a stoupající počet zabitých britských vojáků naráží u veřejnosti v Británii na ostrou kritiku veřejnosti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy