reklama
 
 

Bouře v západní Evropě zabila nejméně 13 lidí

AKTUALIZOVÁNO 28. 10. 2013
Foto: Reuters
Tisíce domů se ocitly bez proudu, kolabuje silniční, železniční i letecká doprava.

Londýn - Velkou Británii, Francii i Belgii zasáhla mohutná bouře, která si podle tamních médií vyžádala nejméně třináct mrtvých.

Vichr, vydatné srážky a stovky popadaných stromů výrazně omezily silniční, železniční i leteckou dopravu. Na některých místech Británie, pro kterou šlo o nejhorší bouři za posledních pět let, ráno naměřili vichr o síle až 159 kilometrů v hodině. 

Silný vítr, vydatné srážky a popadané stromy výrazně omezily silniční, železniční i leteckou dopravu.

V Británii byly dočasně bez proudu statisíce domovů. Ve Francii se bez dodávek elektrické energie náhle ocitlo nejméně 75 000 domácností. Lodní doprava mezi anglickým Doverem a francouzským Calais se na několik hodin zastavila. V Británii si živel podle webu BBC vyžádal nejméně čtyři mrtvé.

Bouře míří na sever

Bouře v polovině dne opustila podle agentury AFP britské ostrovy a směřovala k Nizozemsku, Dánsku a severnímu Německu. Švédsko kvůli rychle se blížící bouři zrušilo všechny osobní vlaky na jihu země.

V centru Amsterodamu padající strom zabil ženu. Další dva lidé utrpěli v Nizozemsku vážné zranění, když se na jejich auto vyvrátil strom. Amsterodamské letiště Schiphol zrušilo desítky letů. Asi tisícovka pasažérů na několik hodin uvízla na moři na trajektu, protože loď se kvůli bouři nemohla dostat do nizozemského přístavu.

Ve Francii, kde se hovoří o nejméně jedné oběti bouře, byly nejvíce zasažené regiony Normandie a Bretaň. Na pobřeží meteorologové naměřili rychlost větru až 147 kilometrů v hodině.

V Německu má prý živel na svědomí nejméně dva lidi. Oba zemřeli při pádu stromu na jejich auto, když jeli na západě země.

V Belgii ruší vlaky

Plné ruce práce měli kvůli počasí také hasiči v Belgii. Na mnoha místech odstraňovali spadané větve, stromy či elektrické dráty, které zablokovaly silnice. Po významné železniční trati mezi Bruselem a Namurem jezdily kvůli stejným problémům dopoledne vlaky jen po jedné koleji, vznikala proto zpoždění.

Zrušeny byly ranní vlaky Eurostar do Londýna. V Bruselu, Antverpách i dalších městech byly kvůli silnému větru, jenž na belgickém pobřeží dosahoval v nárazech až 120 kilometrů za hodinu, uzavřeny parky, zoologická zahrada či dětská hřiště.

Nejvíce zasaženou oblastí Británii byla jižní a střední Anglie a Wales. Právě na jihu Anglie moře strhlo čtrnáctiletého chlapce, který se stále pohřešuje. Dva lidi, muže a ženu, zabil výbuch plynu, který v jejich domě v západním Londýně způsobil podle BBC pád stromu. Sedmnáctiletá dívka z anglického Heveru zemřela ve spánku a na asi padesátiletého muže se strom zřítil, když řídil svůj vůz v anglickém Watfordu.

Dvojice reaktorů v jaderné elektrárně Dungeness B na jihu Anglie se automaticky odstavila poté, co se komplex náhle ocitl bez proudu. Chlazení začaly dočasně zajišťovat generátory.

S problémy se potýkal i Londýn, kde provoz kvůli větvím a troskám na tratích přerušilo šest linek metra. Společnost Transport for London, která má na starosti dopravu ve Velkém Londýně, na většinu dopoledne zastavila pozemní provoz.

Na vládu spadl jeřáb

Na budovu úřadu vlády v centru metropole se zřítilo rameno jeřábu. Vicepremiér Nick Clegg kvůli poškozené stavbě musel zrušit pravidelnou tiskovou konferenci. Ulice Whitehall, kde se úřad nachází, byla uzavřena.

Na londýnském předměstí Hounslow padající strom způsobil výbuch plynu, který zničil tři domy a další dva poškodil. Starší žena při neštěstí utrpěla zranění.

Eurostar, který provozuje spoje mezi Británií a evropským kontinentem, hlásil dlouhá zpoždění, jeho vlaky ale jezdily.

Letiště Heathrow zrušilo přes sto letů, problémy měla i další londýnská letiště. Letiště Václava Havla v Praze na svém webu uvedlo, že dopolední linka na Heathrow odletěla se 45minutovým zpožděním. Lety z Londýna do Prahy byly v té době bez komplikací.

Bouře získala přízvisko svatojudská (St. Jude) podle svátku Svatého Judy, který se v Británii slavil právě v pondělí.

autor: Zahraničí | 28. 10. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama