Ministři Británie, Francie a Německa jednali s Íránem o jaderné dohodě. Dobrý začátek, tvrdí Teherán

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2018 23:09
Zástupci EU se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení jaderného programu respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Británie, Francie a Německa a Íránu se v Bruselu shodli na základních obrysech plánu k záchraně íránské jaderné dohody, již se rozhodl vypovědět americký prezident Donald Trump. Novinářům to řekla Mogheriniová, podle níž by konkrétní kroky mohly být dohodnuty v nejbližších týdnech.

Šéf íránské diplomacie, který byl části jednání přítomen, je označil za dobrý začátek, pro osud dohody však podle něho budou klíčové následující týdny.

Zástupci EU se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení jaderného programu respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne, kdy Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce. Írán už reagoval slovy, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zajistit, opět začne s obohacováním uranu.

Mogheriniová po jednání prohlásila, že je třeba zajistit pokračování evropského strategického zájmu. Skupina se podle ní v úterý dohodla, že mezi základní cíle bude patřit zajištění funkčnosti bankovních transakcí s Íránem či pokračování vývozu íránské ropy. Unie sice podle ní nemůže poskytnout Teheránu právní ani ekonomické záruky, v nejbližších týdnech však přijde s opatřeními, která by situaci měla vyřešit.

"Budeme pracovat na tom, jak může EU dohodu udržet, zajistit své hospodářské zájmy i to, že Írán nezíská jaderné zbraně," poznamenala ještě před večerním jednáním.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který ještě před společnou schůzkou jednal s Mogheriniovou mezi čtyřma očima, se po skončení rozhovorů vyjádřil s opatrným optimismem. "Jsme na dobré cestě…hodně bude záležet na tom, co budeme schopni docílit během několika příštích týdnů," řekl podle agentury Reuters.

O věci budou ve středu večer jednat v Sofii i šéfové států a vlád bloku. EU totiž také řeší, jak zajistit, aby obnovené americké sankce nedopadly na unijní firmy, které v dobré víře začaly po uvolnění sankčních opatření v souvislosti s dohodu v roce 2015 s Íránem obchodovat.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson před schůzkou poznamenal, že z pohledu Londýna je jaderná dohoda zásadní pro společnou bezpečnost. "S Francií a Německem hledáme, jak se posunout dál," prohlásil Johnson s tím, že země nyní řeší možnosti jak dál zajistit zmírnění sankcí v případě, že Teherán bude dál dodržovat svou část dohody.

Úterní jednání bylo ale podle něj také příležitostí, jak íránské straně sdělit znepokojení z dalších kroků země, které komplikují situaci na Blízkém východě, včetně programu balistických střel.

"Také vyzývám Spojené státy, aby se zdržely akcí, které by mohly ostatním stranám dohody bránit v tom, aby dodržovaly její závazky, včetně zmírnění dopadu sankčních opatření prostřednictvím obchodu," dodal britský ministr.

Dohodu v roce 2015 podepsali také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy