Nakonec sice s dohodou, přesto tvrdě. Co obsahuje vánoční ujednání mezi Británií a EU

Zahraničí Zahraničí
25. 12. 2020 19:54
Jedenáct měsíců poté, co Velká Británie opustila Evropskou unii, se obě strany 24. prosince dohodly, jak budou jejich vzájemné vztahy vypadat. Plné znění dohody, které začne platit 1. ledna, ještě nebylo zveřejněno, základní změny strany ale již oznámily. Podívejte se na přehled toho nejdůležitějšího, co bude od příštího roku formovat fungování jednotlivých oblastí, o které se vedly spory.
Kolona kamionů před Eurotunelem, který spojuje Velkou Británii s evropskou pevninou.
Kolona kamionů před Eurotunelem, který spojuje Velkou Británii s evropskou pevninou. | Foto: Reuters

Obchod

  • Zástupci Velké Británie a Evropské unie se dohodli na nulových clech a kvótách uvalených na zboží putující oběma směry.

Pro obchodníky to však bude znamenat nové papírování. Zároveň ale budou muset britští výrobci vedle vlastích pravidel a předpisů na zboží dodržovat i ta evropská, aby mohli prodávat zboží na obou trzích. 

Limity se ale budou týkat Britů nakupujících v duty-free obchodech na letištích či v přístavech. Dosud neexistoval limit na zboží jako alkohol a cigarety, které si lidé mohli tímto způsobem zakoupit.

  • Od nového roku budou Britové za množství přesahující 200 cigaret, 18 litrů vína a čtyři litry alkoholu platit daně.

Dohoda ale téměř neřeší pravidla pro britské firmy, které budou chtít nabízet své služby v Evropské unii. Například o finančních službách nabízených mimo Británii rozhodne Evropská unie pravděpodobně až v následujících měsících

 

Právě se děje

před 37 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy