Bouře zvedla obří vlny a potopila v Baskicku 50 lodí

gaz
11. 3. 2008 19:05
Po Británii a Francii řádilo počasí i ve Španělsku
Bouře zasáhla i Anglii. Maják v Seafordu v Sussexu.
Bouře zasáhla i Anglii. Maják v Seafordu v Sussexu. | Foto: Reuters

San Sebastian - Po Británii zasáhl silný vítr a vlnobití i severní pobřeží Španělska.

Potopeny byly desítky lodí, zničeny jsou pobřežní hráze, poškozena infrastruktura a zaparkovaná auta a zatopena sklepení domů.

Jen v baskickém San Sebastianu se podle deníku El País stalo obětí větru, který v nárazech přesáhl rychlost 100 kilometrů za hodinu, 50 lodí.

Nápor vln nevydržela také městská hráz a voda zaplavila některé čtvrti, kde smetla sloupy pouličního osvětlení a poničila zaparkovaná auta.

"Je to neštěstí. Všechno je zničené," postěžoval si deníku starosta města Odón Elorza, podle kterého bude trvat týdny, než se vše uvede do původního stavu.

Vlny vysoké 16 metrů

Nejvíce postiženou oblastí bylo právě Baskicko, řádění živlů se však nevyhnulo ani pobřežním státům Asturias, Kantábrie a Galície.

V baskickém Bilbau dosahovaly vlny údajně až 16metrové výšky. Obří vlny se vedle San Sebastianu vyskytovaly také v kantabrijském hlavním městě Santanderu. Čtyři lidé byly zraněni v galicijské La Coruni.

Silný vítr bude vát v Kantábrii i dnes, zbytek severního pobřeží by ale měl být podle španělských meteorologů klidnější. Bouřlivo bude naopak ve vnitrozemských státech Aragonie, Navarra a La Rioja.

Bouře, která v Atlantiku začala již v neděli, připravila v jižní Británii a severní Francii o život 2 lidi, potopila rybářskou loď v kanálu La Manche a vyvrhla nákladní loď na francouzské pobřeží.


 

 

Právě se děje

Další zprávy