Bojkotujte naši ropu, žádá zoufalá syrská opozice

Martin Novák Martin Novák
4. 8. 2011 7:12
Rada bezpečnosti režim odsoudila, ale pouze prohlášením předsedy, nikoli rezolucí
Hamá čelí ostřelování syrské elitní čtvrté brigády.
Hamá čelí ostřelování syrské elitní čtvrté brigády. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské jednotky s tanky, transportéry a těžkými zbraněmi ostřelují města, žádající odstoupení prezidenta Bašára Asada.

Z Hamá podle svědků utíkají tisíce obyvatel poté, co tanky obsadily centrální náměstí. Osmisettisícové město je odpojeno od dodávek vody i elektřiny, nefunguje telefonní spojení.

Rada bezpečnosti OSN ve středu v noci odsoudila syrskou vládu za útoky na civilisty a porušování lidských práv. Učinila to formou prohlášení svého předsedy, které má menší váhu než rezoluce, o které se bezvýsledně jednalo původně.

Rusko, Čína, Brazílie a Indie totiž nechtějí přímo odsoudit režim prezidenta Bašára Asada a připsat mu odpovědnost za smrt stovek demonstrantů.

Od soboty přitom v ostřelovaných městech zemřelo přes 200 lidí, počet obětí od začátku povstání v březnu se už blíží dvěma tisícovkám.

Syrská exilová opozice podle informací deníku Financial Times vyzvala Evropskou unii, aby vyhlásila embargo na dovoz syrské ropy a obchodování s ní.

Podle opozice právě příjmy z ropy financují "provoz" Asadových elitních bezpečnostních a vojenských jednotek, které drtí demonstrace po celé Sýrii.

Sýrie denně vyváží necelých 150 tisíc barelů ropy, naprostá většina směřuje na evropských trh.

"Sýrie by bezpochyby našla jiné kupce, ale bylo by to složité a pro ni méně výhodné," řekl Financial Times analytik trhu s energiemi Robin Mills z Dubaje.

Evropská unie už přijala vůči syrskému režimu sankce, týkají se ale zatím jen zmrazení účtů a zákazu pobytu v EU pro hlavní představitele státu.

Řada evropských naftařských firem působí v Sýrii, například Total, Shell, chorvatská společnost INA nebo britská firma Gulfsands Petroleum.

S představiteli syrské opozice se v úterý poprvé setkala ve Washingtonu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na tiskové konferenci se však omezila jen na slova podpory syrské demokracii.

USA, Británie i Francie vyloučily, že by měly v plánu ozbrojenou intervenci. O tu syrští odpůrci Asadova režimu ani nežádají.

Jeden úder se ale opozici podařil. Hackeři napadli internetovou stránku Asadovy manželky Asmy a umístili na ní výzvy k demisi prezidenta.


 

Právě se děje

Další zprávy