Boje v Pákistánu už vyhnaly z domovů 300 tisíc lidí

Roman Gazdík
11. 5. 2009 11:13
Vláda tvrdí, že její ofenzíva dosud zlikvidovala 700 ozbrojenců Talibanu
Kam půjdou?
Kam půjdou? | Foto: Reuters

Islámábád - Boje v pákistánském údolí Svát a jeho blízkém okolí mezi Talibanem a pákistánskou armádou už vyhnaly z domovů podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 300 tisíc lidí a další stovky tisíc zřejmě opustí oblast v nejbližších dnech.

Vláda v neděli na devět hodin zastavila palbu, aby mohli z údolí, kde žije 1,6 milionu lidí, odejít civilisté, nyní už však opět platí zákaz vycházení.

Podle vládních zdrojů bylo přes víkend zabito 200 ozbrojenců a od středy, kdy ofenzíva začala, už celkově 700. Tato čísla však není možné nezávisle ověřit. Armáda má v oblasti 15 tisíc mužů, Taliban podle odhadu pět tisíc.

Podle agenturních zpráv zatím obyvatelé většinou operaci proti Talibanu podporují a kladně se k ní vyjádřil i šéf opozice - a jinak velký kritik prezidenta Ásifa Alího Zardárího - Naváz Šaríf.

Příměří nevydrželo

"Je to velmi nešťastná situace," řekl Šaríf novinářům při návštěvě jednoho z uprchlických táborů. "Národ v žádném případě neschvaluje aktivity těch, kteří jsou zodpovědní za to, že tito lidé opouštějí své domovy."

Pákistánští vojáci ve Svátu
Pákistánští vojáci ve Svátu | Foto: Reuters

Vláda uzavřela s Talibanem ve Svátu příměří v únoru, předala ozbrojencům nad údolím nacházejícím se jen 160 kilometrů od hlavního města Islámábádu kontrolu a začala zde a v okolních oblastech zavádět islámské právo šaría.

Poté, co však bojovníci Talibanu začali postupovat směrem k hlavnímu městu a obsadili další údolí, Buner, na ně armáda zaútočila. Minulý týden se pak boje přesunuly i do samotného Svátu.

Potřebujeme pomoc

Pozorovatelé však upozorňují, že veřejná podpora útoku na Taliban se může rychle vytratit, pokud se vládě nepodaří příliv uprchlíků zvládnout. Podle oficiálních odhadů jich může být až milion. Úředníci se už obrátili s žádostí o pomoc na nevládní organizace.

Foto: Aktuálně.cz

"Děláme vše, co můžeme, a o uprchlíky se staráme, ale cítíme, že je ten nejvyšší čas, aby svou roli v těchto aktivitách převzaly i nevládní organizace," řekl BBC vrchní vládní zmocněnec pro zdravotnictví v distriktu Mardan Aršad Ahmed Chán.

Islamističtí bojovníci se připomněli i ve sto deset kilometrů vzdáleném Péšáváru, kde sebevražedný atentátník v autě zaútočil nedaleko vojenského kontrolního stanoviště a zabil deset lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy