Biologické hodiny tikají i mužům, potvrdil výzkum

Red Zah, man
7. 7. 2008 20:00
Francouzi zveřejnili rozsáhlou studii
Foto: Reuters

Barcelona - Ačkoliv se řada mužů stane otcem i po šedesátce, přibližně po dosažení čtyřiceti let mají menší šanci mít děti.

Rozsáhlý francouzský výzkum potvrdil, že takzvané biologické hodiny tikají i mužům, byť jinak a pomaleji, než je tomu u žen.

Francouzské centrum pro asistovanou reprodukci u příležitosti zveřejnění studie oznámilo, že vyšší věk otce má na neúspěšné otěhotnění větší vliv, než se dosud uvádělo.

Mimořádný výzkum

"Vědělo se, že s věkem mužům ubývají spermie na kvalitě i kvantitě. Nyní jsme ale klinicky lépe dokázali, že stáří muže má takový vliv na plodnost," uvedli autoři.

Lidské spermie
Lidské spermie | Foto: Bleskově

Jejich výzkum byl velmi rozsáhlý. Trval pět let - od ledna 2002 do prosince 2006.

Experti analyzovali vzorky celkem jedenadvaceti tisíc různých spermií. Řada z těch, které patřily mužům starším čtyřiceti let, byla poškozená.

"Podíl spermií mužů starších čtyřiceti let na neúspěšných těhotenstvích nebo poškození plodu je vysoký," sdělil Yves Menezo, jeden z autorů studie.

U mužů starších čtyřiceti let je pětatřicetiprocentní pravděpodobnost neúspěchu, u mužů mladších třiceti let jen deseti nebo patnáctiprocentní.

Poškozená DNA

"Podíl starších mužů na neúspěchu těhotenství je vyšší, než jsme se dosud domnívali," řekl Menezo agentuře Reuters.

Problém vidí v poškození DNA ve spermií.

"Gynekologové se dosud zaměřovali hlavně na věk ženy a doporučovali otěhotnět dříve než mezi pětatřicátým či osmatřicátým rokem věku. Měli by ale věnovat více pozornosti i mužům a každý pár o tom informovat," uvedla Stephanie Bellocová, která výzkum představila na konferenci Evropské společnosti pro reprodukci a embryologii v Barceloně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy