Berlusconi je nevinný, tanečnici Ruby podle soudu nezneužil

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 7. 2014 14:42
O verdiktu se soudci radili čtyři hodiny. Své rozhodnutí poté zdůvodnil tím, že se podle nich prokuratuře nepodařilo trestné činy dostatečně prokázat.
Foto: Reuters

Milán - Italský odvolací soud zprostil viny bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, který čelil obžalobě z placeného sexu s nezletilou a zneužití pravomoci.

Soud první instance loni 77letému politikovi v takzvané kauze Rubygate udělil sedmiletý trest vězení a zakázal mu doživotně vykonávat veřejné funkce.

Tříčlenný senát milánského odvolacího soudu ale Berlusconiho překvapivě zprostil viny ve všech bodech obžaloby.

O verdiktu se soudci radili čtyři hodiny. Své rozhodnutí poté zdůvodnili tím, že se podle nich prokuratuře nepodařilo trestné činy prokázat.

Obžaloba tvrdila, že měl někdejší ministerský předseda a mediální magnát v roce 2010 pohlavní styk s tehdy nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou, vystupující pod přezdívkou Ruby. To je podle italských zákonů trestné.

Zároveň měl tlačit na policii, aby Mahrúgovou, která byla podezřelá z krádeže, nezatýkala.

Případ od počátku podrobně sledovala všechna italská média, protože v soudní síni se probíraly velmi barvité podrobnosti týkající se proslavených Berlusconiho večírků, takzvaných bunga-bunga party. Na ně prý prostředníci najímali prostitutky.

Zproštění viny je pro Berlusconiho po dlouhé době první dobrou zprávou. Lídr opoziční italské pravice si nyní formou veřejně prospěšných prací odpykává roční trest za daňové úniky ve společnosti Mediaset a jednou týdně pomáhá v domově pro seniory nedaleko Milána. Součástí verdiktu za daňové podvody byl i dvouletý zákaz vykonávat volené funkce, proto musel Berlusconi loni opustit Senát a nemohl kandidovat ani v nedávných volbách do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy