Terorista Abdeslam je ve Francii. Má inteligenci prázdného popelníku, řekl jeho advokát

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 4. 2016 19:03
Belgické úřady ráno vydaly do Francie teroristu Salaha Abdeslama. Podle bruselské prokuratury zemi opustil za přísných bezpečnostních opatření. Přepraven byl helikoptérou, nyní bude pobývat na samotce v jedné z pařížských věznic.Francie ho ihned obvinila z členství v teroristické organizaci, z vražd, z únosu a z držení výbušnin a zbraní. Salah Abdeslam je jediným přeživším pachatelem loňského listopadového krveprolití v Paříži. Dopaden byl v březnu v Bruselu, vydání se nebránil.
Zatýkání Salaha Abdeslama v Belgii. Snímek z videa.
Zatýkání Salaha Abdeslama v Belgii. Snímek z videa. | Foto: Reuters

Antverpy/Paříž - Salah Abdeslam je ve Francii. Jeho vydání potvrdilo státní zastupitelství v Bruselu. Francie ho ihned obvinila z členství v teroristické organizaci, z vražd, z únosu a z držení výbušnin a zbraní.

Šestadvacetiletý muž je hlavním podezřelým z atentátů v Paříži, při nichž v pátek 13. listopadu 2015 zemřelo 130 lidí. 

Belgický list Le Soir bez uvedení zdroje tvrdí, že vězení Beveren u Antverp opustil v noci na středu. Totéž potvrzují další belgická média.

Do Francie ho přepravila helikoptéra.

"Mohu potvrdit, že byl vydán," citovala agentura Reuters mluvčí belgické federální prokuratury.

Vrtulník s teroristou přistál v Paříži krátce po deváté hodině ráno. "Bude v průběhu dne předveden vyšetřujícím soudcům s cílem zahájit jeho vyšetřování," uvedl v prohlášení pařížský prokurátor Francois Molins.

Abdeslamův advokát ujistil, že jeho klient hodlá s francouzskými vyšetřovali spolupracovat. "Záleží mu na tom, aby vše vysvětlil. Mě zase záleží na tom, aby měl spravedlivý proces a byl odsouzen za věci, které spáchal, a ne za věci, které nespáchal," řekl Franck Berton regionálnímu francouzskému deníku La Voix du Nord.

O Abdeslamovi nově hovořil také jeho belgický právník Sven Mary, který poskytl rozhovor listu Libération. Mimo jiné řekl, že Abdeslam má inteligenci prázdného popelníku a že byl hňupem mezi drobnými delikventy v bruselské čtvrti Molenbeek, kde vyrůstal.

Ministr spravedlnosti Jean-Jacques Urvoas přiblížil, že po jednání se soudcem bude Abdeslam převezen do nejmenované věznice v oblasti Paříže. Uzavřen bude na samotce ve zvláštní části káznice, kde ho bude hlídat vyčleněný tým dozorců.

Zatčení v Molenbeeku

Salah Abdeslam před spravedlností prchal čtyři měsíce, než byl 18. března dopaden v bruselské čtvrti Molenbeek. O pár dnů dříve přitom těsně unikl policejní razii ve čtvrti Forest.

Udělal chybu, když zavolal jednomu ze svých dřívějších kompliců, kterého ale policie odposlouchávala.

S vyšetřovateli po útocích v Bruselu přestal mluvit.

Otisky ve Forestu

Muž s francouzským občanstvím, který se ale narodil a celý život strávil v Bruselu, je jediným přeživším atentátníkem z Paříže.

Na rozdíl od svých kompliců se totiž 13. listopadu neodpálil, ale uprchl.

Belgická policie ho zadržela až poté, co náhodně našla jeho otisky na sklenici po zátahu v bytě ve Forestu.

Pár dnů po Abdeslamově dopadení udeřili teroristé přímo v Bruselu, když se odpálili na letišti Zaventem a ve stanici metra Maelbeek. Zemřelo 32 lidí, na 300 dalších bylo zraněno.

Pojítko mezi Bruselem a Paříží?

Zda se Abdeslam podílel i na přípravách útoků v Bruselu, zatím není prokázané.

Dosavadní vyšetřování nicméně ukazuje, že obě krveprolití - v Bruselu i Paříži - má na svědomí jedna teroristická buňka.

Například DNA sebevražedného atentátníka z bruselského letiště Najima Laachraouia se našla také na pásech s bombami, které teroristé použili v listopadu v pařížské koncertní síni Bataclan i na stadionu Stade de France.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy