Belgie jako Česko. Vládne EU, sama pořádnou vládu nemá

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2010 10:55
Začalo půlroční belgické předsednictví Evropské unie
Kolekce piv v belgických státních barvách.
Kolekce piv v belgických státních barvách. | Foto: Reuters

Brusel - Půlroční předsednictví Evropské unie tentokrát zůstává doma v Bruselu. Od dnešního dne převzala šéfování od Španělska Belgie.

Povládne Evropské unii, přitom samá má provizorní vládu. Kabinet Yvese Letermeho jen dosluhuje a je v demisi, jednání o nové vládě po červnových volbách zatím k sestavení nové koalice nevedla.

Bude vznikat obtížně protože nejvíce hlasů dostali vlámští separatisté, jejichž předseda Bart de Wever chce Belgii spíše rozdělit a vytvořil samostatné Vlámsko.

Belgické předsednictví tak vzdáleně připomíná loňské české. Češi předsedali EU od ledna a v březnu vláda Mirka Topolánka prohrála hlasování o důvěře. Nad tím mnozí evropští politici kroutili hlavami.

Na rozdíl od "nováčka" České republiky ale Belgie šéfuje unii už podvanácté a pokud během následujících šesti měsíců nenastane nějaká nečekaná krize nebo závažná událost, nikdo nečeká, že by belgické vnitropolitické problémy měly na chod evropského kolosu vážnější dopady.

Foto: Aktuálně.cz

Proti loňsku se také změnily podmínky, za jakých se půlroční předsednictví odehrává. Začala platit Lisabonská smlouva, v úřadech jsou už prezident Evropské unie Herman van Rompuy stejně tak jako ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. Takže pravomoci a vliv předsedající země už nejsou tak velké.

Mezi hlavními prioritami svého předsednictví Belgie uvádí vytvoření orgánu pro dohled nad finančními trhy a změny ve fungování paktu stability a růstu, který stanovuje podmínky, jež by měly splňovat veřejné finance v zemích EU. Dále pak Dohodu s USA o sdílení osobních dat v boji proti terorismu a pokrok při jednáních o přijetí Chorvatska a Islandu do unie.

Belgičané přebírají půlroční vládu od Španělů. Ti měli dost starostí s vlastními ekonomickými problémy, když musela vláda přijmout záchranný finanční balíček a nepodařilo se jim zorganizovat plánovaný summit EU-USA s účastí amerického prezidenta Baracka Obamy.

1.ledna příštího roku převezme předsednictví další země s vážnými ekonomickými problémy. Maďarsko.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy