Město zaplavené hady. Záchranáři odvážejí z Bangkoku každý týden plné nákladní auto

Zahraničí Zahraničí
15. 11. 2017 21:07
Hasiči v thajské metropoli nejezdí jen bojovat s požáry. Stále častěji vyjíždějí pomáhat zoufalým lidem, kteří u sebe doma objevili hada. Nebezpeční plazi se v Bangkoku objevují čím dál častěji. Může za to rozšiřování města i myši žijící na skládkách, které jsou pro hady lákavou kořistí.
Krajta. Ilustrační foto.
Krajta. Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Bangkok - Když majitel domu v centru Bangkoku uviděl jednoho listopadového dne viset ze střechy garáže dvoumetrovou krajtu, okamžitě zavolal hasiče. Ti po několika minutách dostali nebezpečného plaza mimo dosah lidí.

Jen o několik hodin později se ale telefon na požární stanici rozezněl znovu.

"Žiji v tomhle domě 20 let a dříve jsem na hada narazil jen velmi zřídka. Ale letos jsem jich objevil už několik," vysvětlil další volající s omluvou, že tento rok volá kvůli hadům už potřetí.

Hasiči v thajské metropoli vyjíždějí do akce kvůli velkým a někdy i jedovatým hadům stále častěji.

V Thajsku žije přes 300 druhů těchto plazů. Bangkok má s nimi problémy dlouhodobě, situace se ale v poslední době výrazně horší, píše americký list Washington Post.

Z hasičů odborníci na hady

Osmimilionové město leží v zátopové oblasti, která se v období dešťů zaplaví vodou. To je pro hady a ještěry ideální prostředí.

Místní hasiči se tak rychle museli naučit s hady vypořádat.

Phinyo Pukphinyo vyjíždí kvůli hadům častěji než kvůli požárům. "Každý den zavolá i několik lidí," popsal šéf požární stanice americkému listu. "Řekl bych, že si lidé teprve začínají uvědomovat, že vůbec můžou někomu zavolat o pomoc. Dříve se pokoušeli zbavit se hadů sami," dodal.

Pukphinyo se už v hadech vyzná. Dokáže rozpoznat většinu ze 300 místních druhů a vede kurz, ve kterém učí své kolegy jak bezpečně plazy polapit. "Nemáme na výběr, musíme se naučit s nimi zacházet," říká.

Zatímco v roce 2013 místní úřady zaznamenaly 16 tisíc hlášených případů, kdy se do domu dostal nebezpečný had, v roce 2016 jich bylo už 29 tisíc.

Čísla za první pololetí letošního roku jsou navíc o 30 procent vyšší než za celý loňský rok.

Udržujte město čisté

Bangkok vyrostl v oblasti mokřadů. Výstavba a expanze města tak nepřirozeně zmenšuje teritorium plazů a obojživelníků, vysvětlila listu Washington Post šéfka místní pobočky neziskové organizace Greenpeace Tara Buakamsriová. Proto je čím dál víc hadů přímo ve městě.

Hady tam navíc láká i kořist. Myši, krysy a ptáci, které hadi loví, jsou častými návštěvníky městských skládek. Právě problém s odpadky je další příčinou hojného výskytu plazů ve městě.

Záchranné stanice v Bangkoku se hady doslova plní. Jejich zaměstnanci každý týden odvážejí z města nákladní auto plné hadů, které vypouští zpět do přírody.

Veterináři místním obyvatelům proto radí: Udržujte město čisté. A pokud narazíte na hada, zavolejte hasiče.

Video: Thajský král byl zpopelněn ve zlatém krematoriu. Podívejte se na smuteční průvod

Thajský král byl zpopelněn ve zlatém krematoriu. Podívejte se na smuteční průvod | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy