Foto: Thajci se loučí s milovaným králem. Urnu odvezl z honosného krematoria zlatý vůz

Foto: Thajci se loučí s milovaným králem. Urnu odvezl z honosného krematoria zlatý vůz
Pchúmipchon Adunjadét, známý také pod jménem Ráma IX., byl nejdéle vládnoucím králem Thajska. Na trůnu strávil celých 70 let. Zemřel loni v říjnu ve svých 88 letech.
Ve středu začal pětidenní pohřeb, během kterého se Thajci loučí s oblíbeným panovníkem.
Ve čtvrtek byly panovníkovy ostatky zpopelněny a prach odvezen ve zlatém královském voze zpět do paláce.
Ceremonie ale budou pokračovat až do víkendu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 10. 2017 10:55
Od smrti nejdéle vládnoucího thajského krále Pchúmipchona Adunjadéta uplynul už rok. V zemi ve středu začal pětidenní smuteční rituál, při kterém se Thajci slavnostně loučí s milovaným panovníkem. Ve čtvrtek byly královy ostatky slavnostně zpopelněny. Odhaduje se, že pětidenních slavností se zúčastní celkem 250 tisíc návštěvníků. Přípravy na pohřeb trvaly celý rok, především kvůli stavbě honosného zlatého chrámu. Ten má zobrazovat posvátnou náboženskou horu, která v hinduismu a buddhismu představuje střed vesmíru. Pro ty, kteří se pohřbu v Bangkoku nemohli zúčastnit, nechala vláda postavit repliky po celé zemi.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy