Baltimore zachvátilo násilí, ulice hlídá Národní garda

Foto: Kameny, hořící auta. V ulicích Baltimoru vypukla válka
Policie v Baltimoru je v pohotovosti.
Po pondělním pohřbu mladíka, jenž zemřel na následky zranění při zatýkání, se tu rozhořely nepokoje.
Policie...
... versus demonstranti.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 4. 2015 12:02
Střety ve státě Maryland začaly po pondělním pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který nedávno zemřel v důsledku zranění při zatýkání policií.

Baltimore - Ulice Baltimoru na východním pobřeží USA střeží 5000 příslušníků Národní gardy.

Stalo se tak poté, co guvernér státu Maryland Larry Hogan vyhlásil kvůli násilným protestům výjimečný stav. Při nepokojích bylo zraněno nejméně 15 policistů.

Střety začaly po pondělním pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye. Ten nedávno zemřel v důsledku zranění při zatýkání. Jeho smrt, která byla jedním z řady sporných úmrtí během policejních zákroků, vyvolala ve městě již dříve rozsáhlé protesty.

Po pondělním pohřbu protestující v ulicích házeli cihly, rabovali a zakládali požáry. Podle policie byly zadrženy zhruba dvě desítky lidí. Protesty vedly k uzavírání obchodů, škol i železničních stanic.

Zákaz vycházení

Násilí se během noci rozšířilo i na východ Baltimoru a přiblížilo se městskému centru.

Těžkooděnci zablokovali řadu ulic, městem projížděly hlídky Národní gardy. Z patnácti zraněných policistů zůstalo šest v nemocničním ošetření.

Podle Reuters jde o nejnásilnější demonstrace ve Spojených státech od loňských nepokojů ve městě Ferguson, kde bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna.

Baltimorská starostka Stephanie Rawlingsová-Blakeová vyhlásila od úterý týdenní noční zákaz vycházení platný od 22:00 do 5:00 místního času.

Ještě během noci na úterý se však stala terčem kritiky, neboť údajně na vzniklou situaci nereagovala včas a nepožádala guvernéra Marylandu o vyhlášení výjimečného stavu dříve.

Radnice prý doufala, že si s nepokoji poradí vlastními silami, bez povolání federálních bezpečnostních složek. Nestalo se tak, a tak muselo být do ulic Baltimoru nasazeno 5000 příslušníků Národní gardy.

V americkém Baltimoru byl vyhlášen výjimečný stav. V pouliční válku se změnil pohřeb černošského mladíka Freddieho Graye, který před pár dny zemřel v důsledku zranění při zatýkání. | Video: Radan Šprongl

Policie přiznala chybu

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání.

Policejní náčelník Anthony Batts následně na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a že po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května.

Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. Ani to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií.

Baltimorská policie v pondělí oznámila, že členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily s cílem "sejmout" nějaké policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips.

 

Právě se děje

Další zprávy