Bachmann se po měsíci vrátil do vedení Pegidy

ČTK ČTK
24. 2. 2015 0:05
V několika německých městech v pondělí večer opět demonstrovali odpůrci islámu. V Drážďanech se jich sešlo asi 5000, jinde jen stovky.
Lutz Bachmann už je zase ve vedení Pegidy.
Lutz Bachmann už je zase ve vedení Pegidy. | Foto: Reuters

Berlín - V několika německých městech v pondělí večer opět demonstrovali odpůrci islámu sdružení v hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) a jeho odnožích.

V Drážďanech, Lipsku či Frankfurtu nad Mohanem se jim postavila také řada příznivců tolerantní a otevřené společnosti, informovala agentura DPA. Do čela hnutí Pegida se po měsíci opět vrátil také jeden z jeho zakladatelů Lutz Bachmann.

K výtržnostem dnes došlo během protiislámské demonstrace pouze ve Frankfurtu nad Mohanem, kde proti sobě stanulo asi 60 příznivců hnutí Pegida a 1000 jeho odpůrců, z nichž šest policie zadržela. Údajně házeli po policistech láhve, vajíčka a pytlíky s barvou a dva z nich přitom lehce zranili.

V Drážďanech, kde se podle některých odhadů v polovině ledna sešlo až 25 000 lidí, se dnes shromáždilo pouhých 5000 protiislámských demonstrantů. Na manifestaci za přátelské město se sešlo asi 250 lidí. V Lipsku přišlo oba tábory podpořit několik stovek lidí. Další stovky protestujících na obou stranách se sešly v Saské Kamenici (Chemnitz), Kasselu a Magdeburku.

Měsíc po svém odstoupení se v neděli do vedení Pegidy vrátil Lutz Bachmann. Kontroverzní spoluzakladatel hnutí se v lednu stáhl poté, co se na veřejnosti objevily snímky, na nichž byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Bachmann sice tvrdil, že šlo o vtip, i tak ale čelil tvrdé kritice od svých kolegů.

Pegida pořádá shromáždění proti údajné islamizaci země v Drážďanech od loňského října. Postupně se vytvořily odnože i v dalších německých městech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy