Babiš se sešel v Bruselu s Junckerem, o auditech nakonec nemluvili

ČTK ČTK
20. 6. 2019 12:12
Český premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek v Bruselu sešel s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. O auditech ke svému údajnému střetu zájmů s ním podle svého poslední vyjádření mluvit nechtěl.
Andrej Babiš a Jean Claude-Juncker na summitu v Bruselu.
Andrej Babiš a Jean Claude-Juncker na summitu v Bruselu. | Foto: ČTK

Český premiér se s Junckerem sešel v 11:00 hodin středoevropského času a podle lidí z komise šlo o standardní jednání před začátkem summitu. Mluvčí komise Margaritis Schinas na Twitteru uvedl, že debata se věnovala programu čtvrteční vrcholné schůzky, budoucím strategickým prioritám EU a tématům společného zájmu.

Babiš přitom předminulý týden prohlásil, že chce s Junckerem hovořit i o návrhu auditní zprávy, který označil za útok na Českou republiku. Před odletem do Bruselu však prohlásil, že si tento záměr rozmyslel.

Už před schůzkou s Junckerem hovořil Babiš i s brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, který je jedním z kandidátů Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) na post Junckerova nástupce.

Podle vyjádření úřadu maďarského premiéra Viktora Orbána Barnier "je mezi těmi, které budeme moci (V4) podpořit". Sám Babiš se k této otázce nechtěl vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy