Babiš s Orbánem na summitu v Budapešti odmítli imigraci na úkor podpory rodin

ČTK ČTK
23. 9. 2021 12:58
Někteří z politiků ze zemí střední a východní Evropy včetně českého premiéra Andreje Babiše v souvislosti se stárnutím evropské populace odmítli imigraci na úkor podpory rodin. O populačním růstu a finanční i jiné pomoci mladým rodinám promluvili mimo jiné maďarský premiér Viktor Orbán či někdejší americký viceprezident Mike Pence na demografickém summitu v Budapešti.
Andrej Babiš a Viktor Orbán.
Andrej Babiš a Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Čtvrtý ročník summitu zdůraznil snahy se stárnutím obyvatel západních států bojovat skrze podporu mladých rodin a porodnosti, spíš než imigrací, proti které se Orbán dlouhodobě staví. Politik, který se považuje za ochránce konzervativních a křesťanských hodnot, také několikrát odmítl v souvislosti s rodinou hovořit o příslušnících sexuálních menšin.

"Chceme podpořit takovou Evropu, kde muž a žena tvoří rodinu," uvedl Orbán.

Letošní diskuze s tématem "Rodina: klíč k udržitelnosti" se soustředí hlavně na vztah mezi zvýšenou porodností a udržitelnosti. Na předchozím summitu v roce 2019 maďarský premiér například označil koncept "méně dětí zachrání klima" za "hloupý" a "nepřirozený", připomíná agentura AFP.

Orbán i letos na začátku září na Bledském strategickém fóru ve Slovinsku opakoval, že Maďarsko nespatřuje v migraci možnost vyřešit demografické problémy, poněvadž nově příchozí, často muslimové, by prý změnili kulturní identitu Evropy. Demografická krize má podle něj řešení jen v politice, která podporuje tradiční křesťanskou rodinu.

"Masová a nekontrolovaná migrace do Evropy nemá s udržitelností naší evropské společnosti nic společného, právě naopak. Jediným skutečně udržitelným řešením proti vymírání Evropy je zvýšení porodnosti vlastního, původního obyvatelstva, což je cesta, která je společná zemím V4," uvedl český premiér Babiš.

"Můžete podporovat rodiny, nebo můžete podporovat otevřené hranice. Nemůžete podporovat obojí," poznamenal někdejší americký viceprezident Pence s odkazem na protiimigrační politiku administrativy exprezidenta Donalda Trumpa, které byl součástí.

Bývalý viceprezident zmínil i potraty, které se ve Spojených státech staly předmětem diskuze, když v Texasu vstoupil v platnost zákon zakazující prakticky veškeré tyto zákroky po uplynutí asi šesti týdnů těhotenství. Podle konzervativního politika kliniky, které potraty poskytují, přispívají nejen k demografickému propadu, ale i k destabilizaci společnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy