Ázerbájdžán: Alijev může být prezidentem na doživotí

Pavel Vondra
18. 3. 2009 23:45
Voliči podpořili v referendu neomezený počet funkčních období pro hlavu státu
Ilham Alijev hlasuje o svém potenciálně doživotním prezidentství. Jak asi?
Ilham Alijev hlasuje o svém potenciálně doživotním prezidentství. Jak asi? | Foto: Reuters

* Voliči podle předběžných výsledků podpořili v referendu ústavní změny * Opozice hlasování bojkotovala a varuje před oklešťováním demokracie * O vliv v zemi bohaté na ropu usiluje Západ i Rusko

Baku - Ázerbájdžánci vyrazili ve středu do volebních místností, aby rozhodli o tom, zda má mít jejich prezident možnost zůstat v úřadu neomezeně dlouhou dobu.

A podle předběžných výsledků hlasování, které zveřejnila ve středu večer ústřední volební komise po sečtení poloviny hlasů, s tím přes devadesát procent z nich souhlasilo.  

To teoreticky umožní dosavadní hlavě státu Ilhamu Alijevovi zůstat u moci až do konce života. Návrh odstranit z ústavy limity na počet funkčních období hlavy státu byl mezi 29 ústavními změnami, k nimž se obyvatelé tohoto postsovětského státu měli v plebiscitu vyjádřit.

Pořád jedna rodina

Alijev zastává úřad hlavy státu od roku 2003, kdy v čele této na ropu bohaté země nahradil svého otce Gejdara, bývalého šéfa zdejší komunistické strany. 

V roce 2013 mu vyprší už druhé (a podle platné ústavy také poslední) funkční období. Vládnoucí Strana nového Ázerbájdžánu by jej ale ráda viděla v čele státu i poté. Proto také bylo vypsáno referendum.

Foto: Aktuálně.cz

Opozice hlasování bojkotovala a už předem upozorňovala na pravděpodobné volební machinace, které provázely většinu voleb, jež se zde od rozpadu SSSR konaly. Tvrdí také, že změna ústavy bude další rána pro tamní křehkou demokracii.

Mnozí voliči v hlavním městě Baku ale podle agnetur tvrdili, že opatření navrhovaná Alijevem podporují, protože jsou mu vděčni za období růstu.

Autokrat s ropou v zádech

Alijev má totiž proti ostatním autokratům na postsovětském teritoriu nepoměrnou výhodu. Jeho země je díky ropnému bohatství v Kaspickém moři ekonomicky soběstačná, a vůči potenciální kritice Západu tedy relativně imunní.

Navíc se sedmačtyřicetilému prezidentovi, který vystudoval dějiny a mezinárodní vztahy na moskevské univerzitě, úspěšně daří manévrovat mezi vlivem Ruska, západních mocností i sousedního Íránu.

Alijevovi příznivci
Alijevovi příznivci | Foto: Reuters

Více než jeho diplomatickými schopnostmi je to ale zřejmě dáno velikostí ázerbájdžánských ropných ložisek, která den co den plní potrubí západními společnostmi vybudovaných ropovodů - přičemž Evropská unie nijak neskrývá zájem odpoutat se díky dalšímu zvyšování objemu dodávek od energetické závislosti na Rusku.

I na toto téma nepochybně přijde řeč, až Ilham Alijev 7.května dorazí do Prahy na summit EU, který ke spuštění projektu Východního partnerství svolalo české předsednictví.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy