Většina australských poslanců je proti monarchii, tvrdí lobbisté. Zvažují nové referendum

Michelle Hansen Michelle Hansen
16. 12. 2016 22:15
Předseda vlády v Austrálii Malcolm Turnbull může po 17 letech otevřít otázku samostatné australské republiky. Hlavou státu by v takovém případě již nebyla britská panovnice. Podle lobbistů podporujících vznik samostatné republiky se na jejich stranu přiklání 81 ze 150 poslanců a asi 40 ze 76 senátorů. Monarchisté to odmítají.
Austrálie je personální unií s Británií. Na snímku je britská královna a formální hlava Austrálie, Alžběta II.
Austrálie je personální unií s Británií. Na snímku je britská královna a formální hlava Austrálie, Alžběta II. | Foto: Reuters

Canberra – Většina australských poslanců by byla pro odtrhnutí Austrálie od britské monarchie. Přechod k republikánskému zřízení podle jeho příznivců podporuje přibližně 81 ze 150 poslanců a asi 40 ze 76 senátorů.

Čísla zveřejnilo lobbistické Australské republikánské hnutí (ARM) jen krátce před tím, než v sobotu oslaví 25 let od svého vzniku. Oslav se zúčastní i australský předseda vlády Malcolm Turnbull, který sám patřil mezi zakladatele hnutí a v roce 1999 vedl neúspěšný pokus o přechod k republice.

"Většina veřejnosti to chce. Každý premiér a hlavní ministr to chce. Nyní se ukazuje, že i naši federální zástupci s tím souhlasí," řekl mediální společnosti Fairfax Media Peter FitzSimons, šéf ARM. Doplnil, že Austrálie 21. století by měla mít svou vlastní "show".

Vyznavači monarchie zveřejněná čísla zpochybnili a tvrdí, že většina politiků naopak podporuje korunu. Předseda Australské ligy monarchistů Philip Benwell doplnil, že pan Turnbull plave v nebezpečných vodách.

Mladí republiku nechtějí, tvrdí monarchisté

"Čísla, která pan FitzSimons dodal, jsou nepřesná. Je tu mnohem víc politiků v rámci federálního parlamentu, kteří podporují současný stav," řekl zpravodajskému serveru BBC Benwell.

Podle něj mladší generace voličů – dvacátníci a třicátníci – nechtějí republiku. Navíc dodal, že právě tato generace tvoří většinu členů Australské ligy monarchistů.

Vznik republiky naopak podpořil i Bill Shorten, šéf opoziční australské labouristické strany. Předsedovi vlády – a nynějšímu lídrovi vládnoucí Liberální strany Austrálie – Turnbullovi napsal, že labouristé by odklon od Londýna zřejmě podpořili.

"Tato nová generace si zaslouží šanci se rozhodnout, jestli bude hlavou Austrálie Australan," napsal Shorten v dopise pro Turnbulla.

Podle australského listu The Sydney Morning Herald by vznik republiky mohlo zřejmě podpořit i několik neočekávaných jmen. Mezi nimi například konzervativec George Christensen, který by v případě odtržení od Británie podpořil přímou volbu prezidenta.

"Můžeme udělat reformu vlády, aby byla více reprezentativní a zodpovědnější pro potřeby a prosby australského lidu," řekl zpravodajskému serveru BBC Christensen.

Naposledy vyhrála královna

V roce 1999 v referendu zvítězila v Austrálii monarchie před republikou, v poměru 54,87 procenta pro královnu a 45,13 procenta pro republiku.

Podle tehdejšího návrhu by však v případě vzniku republiky volily prezidenta obě komory parlamentu, nikoliv přímou volbou.

"Lidé, kteří byli příliš mladí na to, aby mohli volit v roce 1999 v referendu, mají teď děti... Další rok budou děti narozené v roce 1999 dost staré na to, aby šly volit. Tato nová generace si zaslouží šanci se rozhodnout," řekl listu The Sydney Morning Herald Christensen.

K tomu, aby se Austrálie stala samostatnou republikou, která by byla nezávislá na Británii, je třeba vítězství v referendu nejen u většiny voličů, ale také u většiny jednotlivých států v Austrálii.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy