Odhalujeme rozsah ničivých požárů. Na pomoc Austrálii se skládá celý svět

Simona Fendrychová Jan Kačer nou Simona Fendrychová, Jan Kačer, nou
15. 1. 2020 18:41
Australský kontinent pohltil ničivý oheň. Na závěr nejteplejšího a nejsuššího roku v historii měření se obvyklá sezona požárů změnila v peklo, na které hasičům a armádě nestačí síly. Hořet začalo dříve a požárů je více než jindy touto dobou. Na pomoc kontinentu posílá peníze celý svět, včetně filmových hvězd a známých sportovců.

Mapa požárů

Červené body reprezentují místa, kde byl na území Austrálie zaznamenán požár v období od 5. prosince 2019 do 5. ledna 2020. Nejde tedy o aktuálně hořící oblasti.

Zdroj: NASA/FIRMS

Nejvíce zasažený je jihovýchod Austrálie, tedy státy Nový Jižní Wales a Victoria. Jen v Novém Jižním Walesu shořelo 49 tisíc kilometrů čtverečních porostu.

Srovnání spálené země Srovnání spálené země

Trpící zvířata

Ekologové z Univerzity v Sydney a australská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) odhadují, že požáry zahubily už více než miliardu zvířat. Ne všechny populace divokých živočichů jsou navíc zmapované a spočítané.

V Austrálii žije mnoho endemitů, tedy takových druhů živočichů, kteří se nikde jinde na světě nevyskytují. V požárech uhořely podle odborníků tisíce klokanů a medvídků koala. Na konci loňského roku australské ministerstvo životního prostředí odhadovalo, že ve státě Nový Jižní Wales přišli koalové o 30 procent přirozeného prostředí a vymřela třetina tamní populace.

Zvířata nemusí nutně umírat přímo v plamenech. Požáry ničí jejich obydlí, přirozené prostředí a potravu. Pro kriticky ohrožené druhy to může znamenat vyhynutí.

Na pokraji vyhynutí

Životní prostředí a potravu ztrácejí také netopýři, kteří jsou závislí na lesích východního pobřeží Austrálie. Záchranné stanice přijímají stovky zraněných kaloňů, kteří navíc přicházejí o potravu. Zvířata před ohněm utíkají, ten se ale šíří tak rychle, že už jednoduše nemají kam prchnout.

Kolik domácích a hospodářských zvířat je v ohrožení, zatím není možné odhadnout.

Oranžová obloha

Kvůli požárům patří nyní australská města mezi ta s nejvíce znečištěným vzduchem. Největší a nejlidnatější Sydney je momentálně městem s nejhorším ovzduším na planetě. Už přes měsíc je tam míra znečištění za hranicí nebezpečnou pro lidské zdraví.

Hlavní město Canberra oheň sice přímo neohrožuje, protože leží mezi požáry ve vnitrozemí a na pobřeží, přesto ale některé úřady a obchody nařídily svým zaměstnancům, aby raději zůstali doma. Míra znečištění tu překročila bezpečnou hranici více než desetinásobně.

Kouř z australských požárů je tak silný a stoupá tak vysoko, že je vidět i na více než dva tisíce kilometrů vzdáleném Novém Zélandu.

Lehce zbarvená obloha byla vidět i v argentinské metropoli Buenos Aires, vzdálené přes 11 tisíc kilometrů.

A také v chilském hlavním městě Santiago de Chile.

Dva viníci: sucho a horko

Podle odborníků jsou požáry ničivější než dříve mimo jiné kvůli klimatickým změnám. Loňský rok byl v Austrálii nejteplejší a zároveň nejsušší v historii měření.

Průměrné roční srážky v Austrálii v letech 1900 až 2019 (mm)

Nárůst průměrných ročních teplot nad normálem (1910 - 2019)

Průměr (1961 - 1990): 21,8 °C

K tomu má australský kontinent za sebou nejteplejší desetiletí od té doby, co se teploty začaly měřit. Vůbec nejteplejším dnem byl 17. prosinec 2019, kdy průměrná nejvyšší teplota v celé Austrálii dosáhla 41,9 stupně Celsia. O den dříve přitom padl první rekord, jen o jeden stupeň nižší.

Konkrétní teploty jsou ale ještě vyšší. Například první lednový víkend naměřili v Sydney i 48,9 stupně Celsia.

Boj s ohněm

Austrálie teď spoléhá na dobrovolné hasičské sbory. Požárníci pracují v minimálně dvanáctihodinových směnách. Čtyři z nich během výkonu práce zemřeli.

Na začátku ledna australská vláda povolala také armádu. Více než 3000 záložníků, letadla a lodě pomáhají i s evakuací.

Pomáhají také okolní státy. Nabídly se Nový Zéland, Vanuatu nebo Papua Nová Guinea. V Austrálii pracuje přes 150 novozélandských hasičů a od ledna je na místě také armáda z Nového Zélandu. Papua Nová Guinea má v pohotovosti na 1000 vojáků, kteří jsou v případě potřeby připraveni pomoct.

Australané krmí klokany z vrtulníku. Zvířata trpí hlady ve spálených lesích

Australský premiér Scott Morrison slíbil vládní pomoc ve výši dvou miliard australských dolarů (31,5 miliardy korun). Ty v příštích dvou letech stát investuje do obnovy budov a infrastruktury zničené požáry. Desítky milionů australských dolarů vláda slíbila postiženým oblastem již dříve.

Scott Morrison, australský premiér

Morrison je od počátku vypuknutí požárů terčem ostré kritiky. Lidé mu vyčítají, že v době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl s rodinou na dovolené na Havaji.

Australané podle průzkumů považují klimatické změny za bezprostřední hrozbu a vyžadují, aby proti nim jejich vláda více bojovala. Premiér se k tomu ale staví vlažněji. Ještě nedávno zlehčoval dopady klimatických změn a patřil mezi nejsilnější zastánce další těžby uhlí v Austrálii. Země patří mezi největší světové exportéry uhlí, současně v přepočtu na počet obyvatel je i jedním z největších světových producentů skleníkových plynů.

Jak lze pomoci?

Seznam organizací, kterým lze přispět:

  • Australský Červený kříž pomáhá s evakuací obyvatel.
  • Australská Armáda spásy poskytuje evakuovaným lidem přístřeší a stravu. Peníze můžete poslat pomocí tohoto formuláře.
  • Nezisková organizace St Vincent de Paul Society také pomáhá lidem, jimž oheň zničil domov. Přispět můžete na jakoukoliv materiální pomoc.
  • Přispět můžete i hasičům z Nového Jižního Walesu.
  • Přispět lze i na pomoc zraněným zvířatům, kterým pomáhá organizace na záchranu divokých zvířat WIRES.
  • Tady a tady jsou pak sbírky na podporu dvou záchranných stanic pro koaly.
  • Veřejnou sbírku na pomoc australské fauně vyhlásila také Zoo Praha. Už se podařilo vybrat přes 5,5 milionu korun, které pražská zoo přerozdělí australským organizacím.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy