Australská vláda nesmí ze země deportovat domorodé Austrálce, rozhodl soud

ČTK ČTK
11. 2. 2020 23:56
Australský nejvyšší soud rozhodl, že vláda nemůže ze země deportovat domorodé Austrálce, a to ani v případě, že se narodili v zahraničí, nemají australské občanství a spadají pod předpisy o vyhošťování cizinců páchajících zločiny. Nejvyšší soud dospěl k tomuto verdiktu v poměru čtyř ku třem hlasům.
Ilustrační foto australského Aborigince
Ilustrační foto australského Aborigince | Foto: Reuters

Verdikt se bezprostředně týká dvou mužů, které se úřady chystaly vyhostit s odvoláním na zákon, jenž dovoluje zrušit víza cizincům odsouzeným za trestný čin.

Oba muži se považují za Austrálce, přestože se narodili v cizině. Daniel Love je občanem Papuy Nové Guineje a Brendan Thoms Nového Zélandu. Oba ale měli za jednoho z rodičů Austrálce a v Austrálii žijí už od dětství.

Love si odpykal trest vězení za napadení, Thoms za domácí násilí. Oba u australské justice žádali, aby směli v Austrálii zůstat: přestože nejsou australskými občany, nejsou ani cizinci.

Soudci nakonec většinou hlasů rozhodli, že na Austrálce se nevztahují předpisy postihující cizí občany.

Domorodci jsou v Austrálii déle než ústava

Domorodci obývají kontinent již 60 000 let, zatímco ústava moderního australského státu byla přijata až v roce 1901, připomněla AFP. Advokátka obou mužů Claire Gibbsová přivítala rozhodnutí soudu jako důležité pro všechny Austrálce.

"Vytváří to novou kategorii lidí, kteří z hlediska zákonů nejsou ani australskými občany, ani neobčany," usoudil Alan Tudge, který má ve vládě na starosti záležitosti přistěhovalectví. Vláda podle něj verdikt a jeho důsledky prostuduje.

Oba muži byli na základě přistěhovaleckých předpisů zadrženi. Thoms strávil v táboře pro migranty 501 dnů; Love se dostal na svobodu dříve. Oba nyní podle své advokátky hodlají usilovat o odškodnění.

Austrálci představují asi tři procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie. Jsou považováni za znevýhodněnou skupinu: umírají v mladším věku než jiní Australané a jsou nadprůměrně zastoupeni ve vězeních, napsala AP.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy