Australská vláda nesmí ze země deportovat domorodé Austrálce, rozhodl soud

ČTK ČTK
11. 2. 2020 23:56
Australský nejvyšší soud rozhodl, že vláda nemůže ze země deportovat domorodé Austrálce, a to ani v případě, že se narodili v zahraničí, nemají australské občanství a spadají pod předpisy o vyhošťování cizinců páchajících zločiny. Nejvyšší soud dospěl k tomuto verdiktu v poměru čtyř ku třem hlasům.
Ilustrační foto australského Aborigince
Ilustrační foto australského Aborigince | Foto: Reuters

Verdikt se bezprostředně týká dvou mužů, které se úřady chystaly vyhostit s odvoláním na zákon, jenž dovoluje zrušit víza cizincům odsouzeným za trestný čin.

Oba muži se považují za Austrálce, přestože se narodili v cizině. Daniel Love je občanem Papuy Nové Guineje a Brendan Thoms Nového Zélandu. Oba ale měli za jednoho z rodičů Austrálce a v Austrálii žijí už od dětství.

Love si odpykal trest vězení za napadení, Thoms za domácí násilí. Oba u australské justice žádali, aby směli v Austrálii zůstat: přestože nejsou australskými občany, nejsou ani cizinci.

Soudci nakonec většinou hlasů rozhodli, že na Austrálce se nevztahují předpisy postihující cizí občany.

Domorodci jsou v Austrálii déle než ústava

Domorodci obývají kontinent již 60 000 let, zatímco ústava moderního australského státu byla přijata až v roce 1901, připomněla AFP. Advokátka obou mužů Claire Gibbsová přivítala rozhodnutí soudu jako důležité pro všechny Austrálce.

"Vytváří to novou kategorii lidí, kteří z hlediska zákonů nejsou ani australskými občany, ani neobčany," usoudil Alan Tudge, který má ve vládě na starosti záležitosti přistěhovalectví. Vláda podle něj verdikt a jeho důsledky prostuduje.

Oba muži byli na základě přistěhovaleckých předpisů zadrženi. Thoms strávil v táboře pro migranty 501 dnů; Love se dostal na svobodu dříve. Oba nyní podle své advokátky hodlají usilovat o odškodnění.

Austrálci představují asi tři procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie. Jsou považováni za znevýhodněnou skupinu: umírají v mladším věku než jiní Australané a jsou nadprůměrně zastoupeni ve vězeních, napsala AP.

 

Právě se děje

Další zprávy