Assange uvažuje o kandidatuře do australského senátu

ČTK ČTK
12. 12. 2012 20:25
Australský aktivista je však dosud na ekvádorské ambasádě ve Velké Británii
Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks
Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks | Foto: Reuters

Canberra - Spoluzakladatel webu WikiLeaks Julian Assange chce příští rok kandidovat ve volbách do australského Senátu.

Ve středu to napsal list The Sydney Morning Herald, podle nějž kontroverzní Australan začátkem příštího roku oznámí vznik nové politické strany Australian WikiLeaks.

Server WikiLeaks popudil před dvěma lety USA a další země zveřejněním tisíců utajovaných diplomatických depeší.

Assange již skoro půl roku přebývá na ekvádorské velvyslanectví v Londýně. Brání se tak vydání z Británie do Švédska, kde je vyšetřován kvůli údajnému znásilnění. On sám tvrdí, že celá věc je politicky motivovaná a že ve Švédsku by mu hrozilo vydání do USA.

Australan nyní médiím sdělil, že příští rok se hodlá ucházet o senátorské křeslo v Austrálii. Plány na registraci Australian WikiLeaks prý významně pokročily a "množství velmi vzácných lidí obdivovaných australskou veřejností" projevilo ochotu figurovat na kandidátce strany, řekl v rozhovoru s australskou společností Fairfax Media.

Strana bude podle něj hájit cíle WikiLeaks, otevřenost v politice a ve vládě a boj proti rostoucímu narušování soukromí jednotlivce. V krátké době by se prý měl rozhodnout, za který australský stát by kandidoval.

Britská policie v minulosti avizovala, že Assange zatkne, jakmile ekvádorskou ambasádu opustí. Ekvádor přitom Assangeovi udělil politický azyl. The Sydney Morning Herald poznamenal, že kdyby byl Assange do Senátu zvolen a nemohl se vrátit do vlasti, ujal by se mandátu jmenovaný náhradník.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy