Asmo, vzepři se manželovi! vyzývá video Asadovu ženu

Neschovávej hlavu do písku a zastav zabíjení dětí, vzkazují krásné Asmě ženy diplomatů
Asma Asadová.
Asma Asadová. | Foto: YouTube

Berlín/Londýn - Neschovávej hlavu do písku, postav se konečně manželovi a ukonči zabíjení dětí! Tak by se dalo shrnout poselství, které ženě syrského prezidenta Bašára Asada Asmě adresovaly manželky předních světových diplomatů.

Čtyřminutový záznam, složený z ostře kontrastujících fotografií Asminy krásy a obrázků dětí trpících v Sýrii, je doplněn o vzkaz apelující na její svědomí. A výzvu, aby si místo svého vzhledu začala všímat osudu syrského lidu.

Záznam na videoserver Youtube a další weby v úterý ráno umístily Němka Huberta von Voss-Wittigová a Britka Sheila Lyall Grantová. Obě jsou manželkami velvyslanců svých zemí při OSN.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Vlády tohoto světa se snaží působit na syrskou vládu. My teď vysíláme zprávu pro Asmu Asadovou," vysvětila Voss-Wittigová serveru Spiegel online.

Asma podle ní vždycky vystupovala jako velmi sebevědomá žena s vlastním názorem a vlastními aktivitami. To, že teď k situaci v Sýrii mlčí, je podle manželek diplomatů v příkrém rozporu s jejím naturelem.

Asma už se "nemůže schovávat za svého muže". Má svou vlastní zodpovědnost - "jako  žena, manželka a matka", domnívají se manželky diplomatů.

Až do vypuknutí syrského povstání byla Asma Asadová, která většinu života strávila ve Spojeném království, pokládána za první dámu západního typu. Věnovala se charitě, působila sjednocujícím dojmem, a také proto se jí přezdívalo Růže v poušti.

Po vypuknutí povstání se ale z veřejného života stáhla a západní média i veřejnost jí začaly vyčítat "pštrosí politiku", tedy to, že před násilím strká hlavu do písku. K dění v Sýrii se poprvé vyjádřila až letos v únoru, kdy poslala do britského listu Times vyjádření, v němž se za manžela postavila a podotkla, že za ním stojí i celý národ.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

před 1 hodinou

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy