Archeologové odkryli Bezhlavou pyramidu. Již podruhé

gaz
6. 6. 2008 18:00
Čtyři tisíce let starou stavbu zavál písek
Foto: Reuters

Sakkára - Egyptští archeologové znovuobjevili pyramidu, kterou roku 1842 popsal německý archeolog Karl Richard Lepsius. Pojmenoval ji Bezhlavá, protože její vrchol rozebrali vesničané a použili ho ke stavbě domů.

Stavba třicet kilometrů jižně od dnešní Káhiry se stala místem odpočinku faraóna páté dynastie Menkauhora, řecky Mencherése, který vládl v letech 2422 až 2414 př.n.l.

Je tedy přibližně o 150 let mladší než největší z egyptských pyramid - Cheopsova pyramida v Gíze.

Vrchní egyptský archeolog Zahi Haváz a novináři na místě nálezu
Vrchní egyptský archeolog Zahi Haváz a novináři na místě nálezu | Foto: Reuters

Pochyby odstraněny

Podle generálního tajemníka Egyptské památkové rady Zahího Hawáse nemůže již být o dataci pyramidy pochyb.

"Nyní jsme si jistí, že tato pyramida je postavena ve stylu páté dynastie a patří králi, kterému se říká Menkauhor," řekl Hawás novinářům, kterým archeologové v místě nálezu uspořádali exkurzi.

Dříve se spekulovalo, že pyramida mohla být vybudována pro faraóna desáté dynastie Merykara, který vládl čtyři sta let poté, nebo pro některého z vládců pozdější Střední říše.

To však Hawás vyloučil. Rozsáhlé průzkumy trvaly osmnáct měsíců a odstranily z pyramidy osmimetrové nánosy písku.

Čtěte také:

Sakkara

Menší pyramidy v okolí?

"Pyramidy Střední říše měly komplikované chodby a do pohřební komory nebylo snadné se dostat. Přestože jsme neobjevili žádné nápisy, mohu vám říci, že jde o Starou říši," prohlásil Hawás.

Poukázal i na velké žulové bloky u vchodu do kobky a konstrukci sarkofágu, které jsou podle něj pro toto období typické.

Přesto archeologové doufají, že v budoucnu nápisy, které jejich expertízu potvrdí, naleznou. Mohli by na ně narazit prohlídkou okolí hlavní pyramidy, ve kterém se pravděpodobně nacházejí menší "vedlejší" stavby.

Výzkumníci vedle Menkauhorova místa odpočinku odhalili i procesní cestu z období dynastie Ptolemaiovců, kteří vládli v Egyptě v letech 305 až 30 př.n.l.

 

Právě se děje

Další zprávy